- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie z pasją

Mocna reprezentacja Bochni wzięła udział w 40. jubileuszowym Biegu Maratońskim w Atenach ZDJĘCIA

- REKLAMA -
Fot. Archiwum Paweł Bieniek

Pięcioosobowa reprezentacja grupy Żubry Bochnia wzięła udział w legendarnym Biegu Maratońskim w Atenach. 40. edycja tej imprezy odbyła się 12 listopada. Bochnię reprezentowali: Paweł Bieniek, Barbara Bulanda, Rafał Hełmecki, Włodzimierz Pokładowski i Marcin Rakoczy. Wszyscy bocheńscy biegacze szczęśliwie dotarli do mety, z dumą prezentując na koszulkach  logo z nazwą rodzinnego miasta.

12 listopada 2023 roku odbył się w Atenach 40 jubileuszowy bieg maratoński, który organizowany jest od 1972 roku.

-Bieg jest inspirowany legendą o posłańcu Filippidesie, który po zwycięskiej bitwie Greków na Persami pod Maratonem w 490 roku p.n.e. pobiegł, wysłany przez wodza Militiadesa do oddalonych o około 40 km Aten , aby poinformować o zwycięstwie, a także ostrzec mieszkańców przed możliwym atakiem na miasto ze strony pozostałych sił Perskich. Jak głosi legenda opisana przez historyka Herodota, Filippiades dobiegł do Aten, jednak zmarł tam z wycieńczenia – mówi Paweł Bieniek, jeden z uczestników biegu.

Nowożytny bieg maratoński uchodzi za kultowy ze względu na kilka aspektów. Pierwszy to na pewno historia i towarzysząca jej legenda o Filippiadesie, druga to trasa, która uchodzi za jedną z najtrudniejszych tras maratońskich na świecie, ze względu na swój profil, który wznosi się niemal bez przerwy pomiędzy 10 a 31 km.

Kolejne aspekty to miejsce jego organizacji. Start następuje w miejscowości Maraton, gdzie po minięciu grobowca ateńskich żołnierzy, biegnie wzdłuż wybrzeża w kierunku Aten. Tam po minięciu pomnika biegacza w centrum miasta kończy się na legendarnym, starożytnym stadionie  Panathinaiko. Jest to miejsce, gdzie odbywały się starożytne zawody lekkoatletyczne oraz znajdowała się meta biegów maratońskich rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w 1896 roku  oraz 2004 roku.

40 jubileuszowy Athens Marathon the Authentic zgromadził imponującą liczbę 21 598 biegaczek i biegaczy, którzy ponad 420 autokarami zostali przetransportowani z Aten, na start do Maratonu. Bieg ukończyła rekordowa liczba 17 248 zawodników, co jest nowym rekordem frekwencji, ustanowiony został także nowy rekord trasy. W biegu wzięli udział zawodnicy z całego świata, bieg ukończyło aż 666 Polaków, w tym mocna piątka z Bochni!

Fot. Archiwum Paweł Bieniek

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra