Jak co roku, w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie. Bocheńską odsłonę akcji zaplanowano o godz. 16.30 w tężni na Plantach Salinarnych.
W tym roku już po raz dziesiąty promowane będzie czytelnictwo a lekturą Narodowego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Patronujący akcji Prezydent RP Andrzeja Duda, zachęcając do udziału w niej, napisał:
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.”
Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury.
Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej w tej odsłonie książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.
Wybrane fragmenty „Balladyny” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców naszego miasta, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do tężni na Planty Salinarne a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu pod gołym niebem Narodowe Czytanie odbędzie się w sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.