W połowie marca na rynku wydawniczym ukaże się zapowiadana już od dłuższego czasu obszerna książka poświęcona historii Bochni i ziemi bocheńskiej. Jej autorem jest znany bocheński historyk – Janusz Paprota, który od dwudziestu lat prowadzi cieszący się dużą popularnością portal internetowy Historia Ziemi Bocheńskiej. Wydanie publikacji wpisuje się w jubileusz 770-lecia lokacji Bochni.
Książka „Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje” będzie pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o Bocheńszczyźnie. I choć sam autor zaznacza, że praca nie ma charakteru monografii, lecz jest subiektywnym wyborem tematyki od pradziejów do współczesności, to ilość i różnorodność przedstawionych w niej zagadnień odbiega od standardowej zawartości książki historycznej.
W przeciwieństwie do wydanej w 1980 roku monografii pod red. Feliksa Kiryka, zatytułowanej „Bochnia. Dzieje miasta i regionu”, autor oraz wydawca postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników.
– Zależało mi, aby pokazać historię Bochni i regionu barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego, ale opierając się na szerokiej i rzetelnej bazie źródłowej – od dokumentów archiwalnych, po publikacje cyfrowe – mówi Janusz Paprota, autor książki
Jak przekonuje wydawca publikacji, a jest nim działające w podbocheńskiej Łapczycy Wydawnictwo Regis, to właśnie sposób prezentowania wiedzy historycznej na portalu Janusza Paproty sprawił, że zaproponowano mu podjęcie ogromnej pracy nad stworzeniem książki poświęconej historii ziemi bocheńskiej.
– Pan Janusz Paprota jest prawdziwym pasjonatem historii – zwłaszcza historii lokalnej. Pisze o niej ciekawie i z polotem. Wybór autora publikacji o dziejach Bocheńszczyzny był więc oczywisty – mówią Anita i Paweł Bielakowie prowadzący Wydawnictwo Regis .
– Kiedy niemal dwa lata temu przyjął naszą propozycję podjęcia pracy nad tym gigantycznym przedsięwzięciem byliśmy mu niezwykle wdzięczni. Teraz, kiedy widzimy już ostateczne efekty tej długiej i ciężkiej pracy, możemy mówić o wielkiej satysfakcji – dodają wydawcy.
A książka, która już w przyszłym tygodniu ma trafić do druku, robi naprawdę duże wrażenie. Ma 616 stron objętości. Składa się z dziesięciu rozdziałów podzielonych na 40 obszernych artykułów.
Dla wzbogacenia i uatrakcyjnienia jej formy, każdy rozdział poprzedzają kalendaria wydarzeń umieszczone na osiach czasu. Autor przytacza dziesiątki wyróżnionych graficznie ciekawostek, a całość dopełniają zdjęcia i ilustracje, których jest około pięciuset.
Premierowa promocja książki zaplanowana jest na 16 marca i odbędzie się w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.
z.k.
14 lutego 2023 godzina 12:01
A to ciekawostka, a raczej wydarzenie, czy też złamanie monopolu na dotychczasowe pisanie o Bochni i ilustrowanie tychże dzieł pisanych.
Autor to marka sama w sobie, wykreowana własnym dorobkiem, wydawnictwo jak domniemam „komercyjne” bez miejskiego czy też powiatowego sponsoringu (tego jeszcze nie wiem, ale zaryzykuję ze tak jest).
Czekam z niecierpliwością i przekonaniem że książka będzie wydarzeniem i obowiązkową obok wiadomych ksiąg, pozycją w każdym bocheńskim domu.