Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 na dziedzińcu Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Muzeum Południowe wybrzeże Morza Północnego – od delty Renu aż do ujścia Wezery – zajmowali Fryzowie. Ich dzieje i kultura stanowią z jednej strony interesujący przykład stosunku człowieka do środowiska naturalnego oraz jego przekształcania w taki sposób, by można było w nim rozwinąć osadnictwo, a także wykorzystać gospodarczo.
Z drugiej natomiast ukazują rolę zasiedlonych terenów. Specyfika warunków geologicznych i hydro-klimatycznych omawianego regionu odegrała znaczący wpływ na formy osadnictwa, zajęcia ludności oraz jej kulturę materialną i mentalność. W okresie od upadku Cesarstwa Rzymskiego aż po X w. stanowił on rodzaj pomostu kulturowego w kontaktach pomiędzy kontynentem a południową i wschodnią Anglią, Skandynawią, Półwyspem Jutlandzkim i strefą bałtycką.
Innym interesującym tematem jest poznanie zarówno charakteru oraz skali fryzyjskiego pośrednictwa w oddziaływaniu zarówno w sferze społecznej, jak i kultury materialnej, a także istotnych zmian jakie zaszły w okresie wczesnego średniowiecza na omawianych terenach. Jak potwierdzają źródła historyczne i archeologiczne, pomiędzy VI a X w. kupcy i żeglarze fryzyjscy byli wyjątkowo aktywni na wodach Morza Północnego.
Określenia takie jak „pallia fresonica” czy „Mare Frenessicum/Fresicum” stanowią wymowny dowód roli odgrywanej przez nich w omawianym okresie w strefie wokół Morza Północnego. Bez ich udziału skala oraz zasięg rozwoju handlu dalekosiężnego i wytwórczości w końcu VIII w. byłyby daleko mniejsze – zarówno w monarchii karolińskiej, jak też poza jej granicami.