- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W czwartek w ramach DKF „Vortex” Gaspara Noé

- REKLAMA -

DKF „Maciste” zaprasza w czwartek na pokaz filmu „Vortex” Gaspara Noé – twórcy m.in. takich dzieł jak „Nieodwracalne”, czy „Climax”.  Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi Maciej Gil.

„Dla wszystkich tych, których głowa podda się wcześniej niż serce”.

Vortex to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé (Nieodwracalne, Wkraczając w pustkę i Climax) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia Vortex na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Vortex to film bardzo kontemplacyjny, wymagający od widza wiele cierpliwości i uwagi, ale wynagradzający wszystko po wielokroć. Błędem byłoby potraktowanie tego obrazu jak kolejnego filmu Gaspara, spodziewając się krwi, fajerwerków i wszelkiego rodzaju orgii. To powolny zapis rzeczywistości dotkniętej widmem starości, śmierci, samotności, rozpadu i upadku. Osobista opowieść z łatwością dająca się ekstrapolować na całość populacji, naszego świata. Jeden z najbardziej zaskakujących i rozdzierających, bez absolutnie żadnego szantażowania czy wchodzenia na wysokie tony, filmów roku.  /Marcin Prymas, Pełna sala/

Gaspar Noé

Urodził się w 1963 roku w Argentynie, ale od dzieciństwa mieszka w Paryżu. Studiował w École nationale supérieure Louis-Lumière. Już tam zabłysnął etiudami. Dzięki 40-minutowemu średniemu metrażowi Carne zdobył rozgłos. Jego kontynuacją stał się pełnometrażowy film Sam przeciw wszystkim. Twórczość reżysera cechuje skrajny naturalizm. Noé został kilkakrotnie nagrodzony w Cannes, jego prace doceniono też na innych prestiżowych imprezach.

Wybrana filmografia

  • 2002 Nieodwracalne / Irréversible
  • 2009 Wkraczając w pustkę / Enter the Void
  • 2015 Love
  • 2018 Climax 
  • 2019 Lux Æterna 
  • 2021 Vortex

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra