- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W czwartek „DAU. Natasza” w kinie Regis w Bochni

- REKLAMA -

DKF Maciste zaprasza 4 listopada (godz. 19.00)  na eksperymentalne a zarazem monumentalne dzieło Ilji Chrżanowskiego „DAU. Natasza”. Pierwsza (a powstało ich w sumie kilkanaście!) część wielkiego dzieła  Chrżanowskiego jest wprowadzeniem w skonstruowany z niebywałym rozmachem świat DAU.

Wstrząsająca, transowa Natasza opowiada o samotnej kierowniczce kantyny w zamkniętym mieście-instytucie. Kamera jest jak szpicel nie spuszczający oka z Nataszy, kiedy ta wydaje obiady, flirtuje, uprawia seks czy też pijana szarpie się z młodą pomocnicą. Zupełnie nieświadoma, że jej banalne marzenia o miłości i drobne oszustwa w pracy stanowią pożywkę dla bezwzględnej totalitarnej władzy. DAU skrupulatnie odsłania  jej mielące powoli i bezwzględnie mechanizmy.

Na potrzeby filmu na terenie nieczynnego kompleksu wodnego w Charkowie zostało wybudowane miasto-instytut, w którym twórcy zamknęli na wiele miesięcy ochotników: naturszczyków i aktorów. Całość zaś rozrosła się w radykalny, kontrowersyjny eksperyment z pogranicza kina, sztuk wizualnych, psychodramy i nauk społecznych.

Prelekcję przed seansem wygłosi dr Barbara Szczekała.

Film dla widzów od 18 lat.

DAU. Natasza to swoisty fabularny dokument, jedno z dzieł, które zaginają i przebijają cienką granicę między rzeczywistością a fikcją. Aktorzy wcielali się w postacie o takich samych imionach jak oni sami, w większości byli to też naturszczycy, których faktyczna życiowa profesja pokrywała się z tą ich postaci, nie znali wzajemnie swoich „scenariuszy” ani uwag reżysera. To wielki LARP*, który jednak wynosi pijacką grę do rangi sztuki najwyższej i tworzy obraz niezapomniany. Wrzynający się w umysł każdego, kto go doświadcza. To film nie dla ludzi o słabych nerwach i żołądkach, rozciągnięty między libacją a pornografią, ale umiejący przy tym dotknąć czegoś ostatecznego i uniwersalnego. / Marcin Prymas, Pełna sala /

Może szokować, ale to nie o prowokowanie kontrowersji w nim chodzi – to ambitna do granic nadużycia próba zbadania totalitarnego ujarzmienia na poziomie ciała, dla której ZSRR to laboratorium, ale nie horyzont. / Tomasz Raczkowski, Film.org.pl/

Ilya Khrzhanovskiy

Urodzony w 1975 roku rosyjski reżyser, producent i scenarzysta, absolwent moskiewskiego WGIK. Po zakończeniu studiów pracował w reklamie i telewizji, a w kinie debiutował w 2004 roku głośnym  4 (5. NH), który przyniósł mu nagrody na festiwalach w Rotterdamie, Atenach i Seattle. Założyciel firmy Phenomen Films, która wyprodukowała m.in. Papierowego żołnierza Aleksieja Germana Mł. i  Sceny pościelowe Kiryła Serebrennikowa. Od 2006 roku pracuje nad DAU, multidyscyplinarnym projektem z pogranicza kina, sztuk wizualnych, psychodramy i nauk społecznych.

Filmografia

  • 1999: Stop
  • 2004: 4
  • 2020: DAU. Natasza
  • 2020: DAU. Degeneracja

———–

  • DAU. NATASZA /2020/
  • 4 listopada /czwartek/ 2021, godz. 19.00
  • Kino Regis, ul. Regis 1
  • bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
  • Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury
  • Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra