- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Spotkanie czwartkowe w muzeum – „Saamowie – rdzenna społeczność północnej Europy”

- REKLAMA -

27 maja w wirydarzu bocheńskiego muzeum zaplanowano wykład Marioli Pawełko kulturoznawczyni, doktorantki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Temat: „Saamowie – rdzenna społeczność północnej Europy”

Saamowie choć zamieszkują obszar podzielony obecnie granicami czterech państw – północnej Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Półwyspu Kolskiego w Rosji – czują silną więź z kulturą swego narodu. W przeszłości zostali skolonializowani przez władze państwowe i religijne, zmuszeni do porzucenia szamańskich praktyk, a w ostateczności pozbawieni praw do kultywowania swych prastarych tradycji (związanych z myślistwem, łowiectwem, hodowlą i nomadyczną wędrówką).

Przez wieki przyznawanie się do saamskiej społeczności wiązało się ze społeczną stygmatyzacją i było powodem do wstydu. Czasy jednak się zmieniły: dziś Saamowie głośno mówią o dumie ze swej etnicznej tożsamości.

Jako przedstawiciele jednej z ostatnich rdzennych grup na świecie stają ramię w ramię z innymi pierwszymi narodami, by walczyć z wyzwaniami XXI wieku. Na wykładzie skoncentrujemy się przede wszystkim na kwestii współczesnych zmagań tego małego narodu na społeczno-kulturowej płaszczyźnie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra