- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

🚴‍♂️ROWEREM PO OKOLICY. Wycieczka trasą przez: Koszyce, Nowe Brzesko, Hebdów, Śmiłowice, Książnice Wielkie (1) WIDEO

- REKLAMA -

Razem z Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu” zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy. Wycieczki będziemy prezentować po tydzień przez siedem kolejnych piątków.

Dziś proponujemy Wam trasę, która przebiegać będzie m.in. przez: Koszyce, Morsko, Przemyków, Rachwałowice, Majkowice, Kuchary, Pławowice, Nowe Brzesko, Hebdów, Śmiłowice, Książnice Wielkie. Mata w Koszycach. To jak? Zaczynamy?

Startujemy na rynku w Koszycach. Możemy się umówić, że punktem Waszych zbiórek będzie Pomnik Królowej Regentki Elżbiety Łokietkówny. Obieramy kierunek na Morsko, dalej Przemyków i krótka chwila na złapanie oddechu. Zatrzymujemy się pod późnogotyckim kościołem św. Katarzyny Męczennicy. Ładujemy szybko akumulatory i w drogę. Nie ma na co czekać, a nasza trasa jest wyjątkowo długa.

Kierujemy się w stronę Rachwałowic i tu czas na przerwę numer dwa. Zatrzymujemy się po drewnianym, modrzewiowym kościołem  pw. Narodzenia NMP. To dobre miejsce, żeby złapać trochę energii. Z Rachwałowic jedziemy do Majkowic, następna na trasie miejscowości Kuchary i Pławowice. W tych drugich zrobimy sobie dłuższą przerwę. Odwiedzamy stawy w Pławowicach a tu Miejsce Przyjazne Rowerzystom gdzie możemy spędzić chwilę czasu w pięknym naturalnym otoczeniu. Podczas drogi prowadzącej nad stawy, mijać będziemy zamknięte dla zwiedzania budynki tworzące Pałac Morstinów.

Gdy już naładujemy akumulatory ruszamy w dalszą drogę. Z Pławowic jedziemy w kierunku Nowego Brzeska.

Zrobimy sobie tu kolejną przerwę. Warto bowiem choć na krótka chwilę zatrzymać się przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Budynek kościoła oraz pochodząca z 18 wieku dzwonnica są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Pierwotny kościół drewniany w Nowym Brzesku został zbudowany w roku 1279 i przetrwał do roku 1410. Budowę obecnego rozpoczęto w 17 wieku. Warto się tu zatrzymać chociażby na krótką chwilę. Po drodze mijać będziemy jeszcze jedną interesującą budowlę sakralną –  Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hebdowie.

Kościół został konsekrowany 31 maja 1678 roku przez biskupa Mikołaja Oborskiego. To co warte podkreślenia i świadczy o niesamowitej historii tego miejsca to fakt, że jeden z kościelnych dzwonów nosił datę 1108 rok. W podziemiach znajdują się sarkofagi i trumny zmarłych zakonników i opatów norbertańskich Największym skarbem świątyni i celem pielgrzymów jest wizerunek Maryi z Dzieciątkiem z ok. 1400 r. wrzeźbiony w drewnie lipowym. Rzeźba nieznanego artysty góruje w niszy nad ołtarzem głównym.

Z Hebdowa jedziemy do Śmiłowic. Tu warto zobaczyć pałac w Śmiłowicach. Budynek powstał na początku 19 wieku. Jak to w historii bywa pałac miał swoje złote czasy, jak i te trochę bardziej ponure. Dziś jest w prywatnych rękach.

Kolejne na trasie będą Sierosławice, dalej na północ Zagaje Książnickie i Książnice Wielkie. Jeśli zachwyca Was ołtarz Wita Stwosza na krakowskim rynku, to koniecznie musicie zajrzeć do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Książnicach Wielkich. Największą i zarazem najcenniejszą ozdobą książnickiego kościoła jest poliptyk z drewna lipowego, który znajduje się w głównym ołtarzu, a powstał prawdopodobnie w 1491 roku na zamówienie Mikołaja z  Koprzywnicy. Ołtarz jest pomniejszoną kopią ołtarza w Katedrze Mariackiej w Krakowie (różnicę stanowi ilość kwater) i powstał w pracowni Wita Stwosza.

Wsiadamy na rowery i w drogę. Kierunek Koszyce, jednak zanim dojedziemy do mety troszkę odbijemy na południe. Zaufajcie nam –  nie będziecie żałować. Chcemy Wam pokazać zakole Wisły z Witowa. Tu możemy trochę odpocząć. Tak by mieć więcej siły na finisz w Koszycach. Za metę może obierzemy Muzeum Ziemi Koszyckiej? Tak żeby utrwalić sobie w głowie to co przed chwilą zobaczyliśmy? Zapraszam Was do odkrywania Przedgórzańskich i Nadwiślańskich tras rowerowych.

Slow Life Slow Ride to wyjątkowy projekt pokazujący oblicze terenów, które być może nie są pierwszym turystycznym wyborem, jednak zachwycają swoją różnorodnością. Projekt przedstawia Nadwiślańskie i Przedgórzańskie trasy rowerowe. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kampania Reklamowa wraz z materiałami opracowana przez Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszenie ,,Kwartet na Przedgórzu” w ramach projektu współpracy pn. „Przedgórzańskie i Nadwiślańskie trasy- pętlami atrakcji turystycznych POINT&PATH”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupa działania” PROW na lata 2014-2020

Za przygotowanie tras i ich opracowanie odpowiada OPEN group. 

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    She

    29 lipca 2022 godzina 14:39

    Ile km ma ta trasa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra