Biblioteka w Bochni zaprasza na promocję książki Ireny Marii Wieciech „Inwigilowany” opisującej losy Józefa Wieciecha, pseudonim „Tamatow”, dowódcy akcji Wiśnicz. Wydarzenie zaplanowano na wtorek 22 października o godz. 17.30 w sali klubu biblioteki.
Promowana książka powstała dzięki staraniom dwóch córek Tamarowa: Ireny Marii Wieciech i Iwony Wieciech- Hamzaoui, w oparciu o nieznane dokumenty, które pozostawił w domowym archiwum oraz te odnalezione w innych zbiorach.
Zawiera niezwykłą historię życia dowódcy akcji Wiśnicz, liczne zdjęcia z rodzinnych zbiorów, niepublikowane dotychczas archiwalia i listy. Opisuje między innymi jego działalność konspiracyjną w okresie II wojny światowej, brawurową akcję na niemieckie więzienie w Nowym Wiśniczu przeprowadzoną w 1944 roku i jego powojenne losy. Przypomina wiele wydarzeń i osób walczących z niemieckim okupantem na Bocheńszczyźnie.
Józef Wieciech (1917 – 1992) – działacz niepodległościowy, partyzant, oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, urodził się w Lipnicy Dolnej, ukończył Gimnazjum w Bochni, a w 1939 roku elitarną Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie.
Brał udział w kampanii wrześniowej. Pod pseudonimem „Tamarow”, później „Boruta”, walczył w szeregach Armii Krajowej. Dowodził akcją Wiśnicz, w nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku, podczas której z niemieckiego Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu uwolniono 128 więźniów politycznych na kilka godzin przed wywiezieniem ich do obozu w Auschwitz.
Akcja została przeprowadzona bez ofiar w ludziach pod bokiem 33 batalionu SS, który stacjonował w pobliskiej szkole. Była to jedna z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia w okresie II wojny światowej. Po wojnie został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, od 1945 roku kilkakrotnie zatrzymany, więziony, zdegradowany i przez wiele lat inwigilowany. Major Józef Wieciech zmarł w 1992 r. i został pochowany na starym cmentarzu w Lipnicy Dolnej.
Podczas spotkania o akcji Wiśnicz i opowie Krzysztof Kasprzyk, miłośnik historii, artysta rzeźbiarz, działacz społeczny i szef Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Najemnicy Bocheńscy”.
Promowaną książkę będzie można zakupić i otrzymać autograf autorki. Wstęp wolny.