- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Piękne fotografie nekropolii w Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej ZDJĘCIA, WIDEO

- REKLAMA -

Nie możemy odwiedzać cmentarzy, ale zobaczmy wystawę fotografii „Nekropolie” autorstwa Michała Piotrowskiego zorganizowaną w Domu Bochniaków. Ekspozycja prezentuje cmentarze różnych wyznań i religii.

– Wszystkie prace na tej wystawie są wykonane w technice chromianowo-proszkowej. Technika ta wywodzi się z XIX wieku. Jej początki to techniki Woodburytypia a zwłaszcza Rezinotypia do której jest najbardziej zbliżona. Cechą charakterystyczną wszystkich wykonanych w niej prac są ręcznie odsłaniane światła i półcienie czym bardziej przypomina subtelna grafika niż odbitkę fotograficzną – tłumaczy autor prac.

Prezentowane zdjęcia przedstawiają widoki, pomniki i figury z ponad 20 cmentarzy w rożnych rejonach naszego kraju. Wystawa liczy 50 zdjęć, w których możemy zobaczyć pamiątki śmierci z rożnych religii i wyznań.

– Prezentacja tej wystawy jest niecodzienna gdyż nie można jej zobaczyć w całości w jednym miejscu. Jest ukazana jako dyptyk w dwóch miejscach równocześnie. Pierwsza cześć w Nowym z inicjatywy UM w Nowym Sączu druga w Bochni z inicjatywy Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej – tłumaczy artysta.

Obydwa te miasta są szczególnie bliskie autorowi.

Wystawę można oglądnąć w:

  • Domu Bochniaków -Rynek 2 w Bochni (ze względu na pandemię po wcześniejszym uzgodnieniu tel. 722 008 080 )
  • Centrum Informacji Turystycznej ul. Szwedzka 2 w Nowym Sączu

Michał Piotrowski AFRP

Artysta Fotografik Rzeczpospolitej Polskiej, absolwent fotografii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Z fotografią związany od dziecka.

Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w 1986r. Od tej pory prezentował się indywidualnie ponad 80 razy w kraju i za granicą. Do największych jego sukcesów można zaliczyć złoty medal na „68 międzynarodowym salonie fotografii w Japonii”.

Interesuje się fotografią socjologiczną: szczególnie ludźmi będącymi pasjonatami rożnych dziedzin. Wyrazem tego są cykle: „Paszyńskie perełki”, „W cieniu wielkanocnych palm”, „Święto dzieci gór”, „Retrospekcja”, „ Znalezione w Polsce” czy „Miniatury Jazzowe”. Sam jest pasjonatem starych technik fotograficznych i rekonstrukcji historycznych.

Pracuje w różnych technikach, począwszy od fotografii tradycyjnej srebrowej zarówno czarno białej jak i kolorowej, poprzez techniki cyfrowe, oraz technika chromianowo-proszkowa (monochromatyczna i kolorowana), guma chromianowa (jedno i wielowarstwowa), gumoil (jedno i wielokolorowy), cyjanotypia (na papierze, szkle, drewnie, tkaninie, tonowaną i kolorowaną), kalotypia, papier solny, papier albuminowy, technika pigmentowa, technika olejowa, fotografia otworkowa, fotografia wielkoformatowa na różnych materiałach.

Wśród jego prac można znaleźć zdjęcia reportażowe jak i konceptualne. Uczy fotografii, prowadzę liczne warsztaty, pokazy, prelekcje ukazując historię fotografii i samą fotografię jako dokument i sztukę artystyczną.

Jego działalność artystyczna i wychowawcza została doceniona przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony Dla kultury Polskiej” oraz medalem „Za zasługi dla fotografii polskiej”

Prace kolekcjonerskie wykonywane przez niego można oglądać i zakupić na wystawach oraz w prywatnej „Galerii na schodach” w jego domu. Prezentuje je również na swojej stronie internetowej ZOBACZ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra