- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Historia Browaru Okocim na brzeskim Rynku. Zobacz, jak przed laty warzono piwo!

- REKLAMA -

Browar Okocim świętuje w tym roku swój 175. jubileusz. Z tej okazji na Rynku w Brzesku stanęła wystawa pt. „Browar Okocim: Wczoraj i Dziś”. Jej bohaterem jest brzeski browar i ludzie, którzy pracowali w nim od początku jego istnienia jak i ci, którzy tworzą jego historię dziś.  Wystawę można oglądać do końca listopada.

Na wystawę składają się zdjęcia archiwalne, zgromadzone m.in. w Izbie Pamięci Browaru Okocim oraz współczesne fotografie. Dzięki nim oprócz historii browaru można poznać jej pracowników. Zarówno tych sprzed wielu lat, jak i konkretne osoby, które dziś tu pracują i odpowiadają za warzenie wysokiej jakości piw Okocim.

Historia Browaru Okocim zaczęła się 26 kwietnia 1845 roku, gdy Jan Ewangelista Goetz powołał do życia spółkę będącą jego początkiem. Goetz był wizjonerem i innowatorem, to właśnie za jego czasów w brzeskim browarze zostało uwarzone pierwsze na ziemiach polskich piwo dolnej fermentacji.

Browar Goetza szybko stał się jednym z największych i najnowocześniejszych na ziemiach polskich, a zaledwie 30 lat później jednym z pięciu największych producentów piwa w Cesarstwie Austro-Węgierskim, a zarazem największym w Galicji.

Przez 175 lat browar przeżywał wiele wzlotów i upadków spowodowanych sytuacją polityczną i gospodarczą. Jednak tradycja i spuścizna Jana Goetza oraz jego wartości takie jak „Pracą i prawdą” oraz „Najlepsze z najlepszego” przetrwały do dziś i wyznaczają kierunek działalności Browaru Okocim.

-Wystawa „Browar Okocim: Wczoraj i Dziś” pokazuje, jak browar zmieniał się przez lata. Tworzyli i tworzą go wspaniali ludzie i oni są głównymi bohaterami wystawy. To dzięki ich pasji, zaangażowaniu i wiedzy rozwijamy się i warzymy doskonałe piwa od 175 lat. Z taką załogą można zawsze śmiało patrzeć w przyszłość, nawet w trudnych i wymagających momentach jak np. obecna pandemia  – mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.

– Nasz browar łączy w sobie nowoczesność z historią, innowacyjność z poszanowaniem tradycji, z której wszyscy jesteśmy dumni – dodaje dyrektor.

W tworzeniu wystawy czynny udział brali pracownicy, którzy dzielili się swoją wiedzą historyczną, wspomnieniami i pamiątkami rodzinnymi. Są wśród nich także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Browaru Okocim, którzy od lat gromadzą pamiątki i systematyzują wiedzę na jego temat.

Organizatorzy zwracają uwagę, by odwiedzać ekspozycję z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego.

2 komentarze

2 Comments

  1. Wojtek

    08 listopada 2020 godzina 17:03

    Wtedy to się warzyło, teraz to się produkuje.

  2. Małopolanin

    10 listopada 2020 godzina 09:15

    Dawniej to piwo miało smak nie tak jak dzisiaj masowka z dodatkiem chemi.Jakie czasy takie piwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra