- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Dziś o godz. 19 w kinie „Regis” ramach cyklu „Kino Jazz” wycieczka do Nowego Orleanu, czyli światowej stolicy muzyki

- REKLAMA -

Film odkrywa przed widzem przebogate dziedzictwo kulturowe, chyba najbardziej muzycznego miasta w świecie: Nowego Orleanu. Poprzez historię miasta i jego muzyczne dzieje prowadzi nas na ekranie nominowany do Oskara oraz 6cio krotny zdobywca nagrody Grammy, kompozytor jazzowy Terence Blanchard. Poznajemy historię narodzin jazzu i innowacji w nim, R&B, funky.

Nowy Orlean to Miasto wyjątkowe ze swoją odrębną , wyjątkową historią. Miasto tętni muzyką poczynając od dźwięków bębnów na Congo Square w XVIII wieku aż po wspaniałe formy jazzowe słyszalne na każdym rogu miasta w czasach obecnych. Muzyka Nowego Orleanu to potężna forma wyrazu. To ona służyła ludziom aby wyrazić pragnienie wolności oraz  dać upust swoim frustracjom z powodu niesprawiedliwości rasowych czy prawa Jima Crow’a. To miasto posiada uzdrowicielską moc , która pomogła mu wrócić do życia po niszczycielskim huraganie Katrina i nadal jest bardzo ważną trybuną dla dążeń na rzecz likwidacji uprzedzeń rasowych.  Reżyser Michael Murphy oraz producent wykonawczy Terence Blanchard zabiorą was w miejsca gdzie kultura i historia miasta odbija się w muzyce , a muzyka wpływa na kulturę, podnosi ze zgliszcz  i jednoczy jego mieszkańców.

W filmie zobaczymy archiwalne i niedawno odrestaurowane występy takich legend jak  Louis Armstrong , Fats Domingo, Allen Toussaint , Dr. John, The Neville Brothers, The Preservation Hall Jazz Band. Występy te przeplatane są rozmowami z takimi legendami muzyki jak Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Robert Plant, Keith Richards, Bonnie Raitt, Harry Connick, Dr. Michael White, Sting I wielu innych.

Reżyser

Michael Murphy jest amerykańskim, producentem, reżyserem i scenarzystą. Ponad ćwierć wieku za kamerą. Zdobywca wielu nagród. Wyreżyserował i wyprodukował programy, webcasty na żywo i serie internetowe dla różnych platform oraz ponad tysiąc godzin relacji z festiwali takich jak New Orleans Jazz & Heritage, Newport Jazz, Sasquatch, Sasebo czy Kobe Jazz. Jego najnowszy film to dokument fabularny „Up From the Streets – New Orleans The City of Music”, opowiadający o mieście w którym żyje i pracuje.Filmografia

  • 2019 Nowy Orlean – ulicami miasta jazzu|Up From the Streets: New Orleans The City of Music
  • 2009 Clarence John Laughlin: An Artist with a Camera
  • 2005 Make It Funky!

———-

  • KINO JAZZ – Nowy Orlean: miasto muzyki /2019/
  • 24 czerwca /czwartek/ 2021, godz. 19.00
  • Kino Regis, ul. Regis 1
  • Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
  • Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury/MUSICINE, KINO JAZZ
  • Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra