- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Bochnia. Dziś w muzeum koncert „Władysław Żeleński – kompozytor czasów dążeń niepodległościowych”

Fot. Wojtek Salamon
- REKLAMA -

Muzeum  w Bochni, Fundacja im. Władysława Żeleńskiego oraz burmistrz  Stefan Kolawiński zapraszają dziś o godz. 17.00 do muzeum na koncert pt. „Władysław Żeleński – kompozytor czasów dążeń niepodległościowych”, poświęcony muzyce tego wielkiego twórcy narodowego pochodzącego z ziemi bocheńskiej. Urodził się on w Grodkowicach, położonych na terenie historycznej Bocheńszczyzny.

Wykonawcami są – znana aktorka ANNA POLONY oraz muzycy: Marta Trybulec – sopran, Witold Wrona – tenor, Sławomir Cierpik – fortepian, Ireneusz Trybulec – prowadzenie. W programie muzyka wokalna i  fortepianowa Żeleńskiego oraz fragmenty jego ciekawych pamiętników, w których wymienia także Bochnię.

Podczas wieczoru wykonane zostaną m.in. niedawno odkryte utwory młodzieńcze Żeleńskiego: napisane w wieku 11 lat – Polonez, Mazur i Polka.

W swojej wczesnej młodości kompozytor przeżył w stronach rodzinnych wielką tragedię: zamordowany został podczas rabacji galicyjskiej jego ojciec Marcjan. Ciało przewieziono do Bochni do cyrkułu austriackiego. Znalazła się tam też jego matka, która po dwóch dniach posłała do Grodkowic powóz po swoje dzieci, które powitała w Bochni rozpaczliwym okrzykiem: „Dzieci-sieroty”. Był wśród nich również 8-letni Władysław Żeleński, bardzo przeżywający tę straszną tragedię. Przebywali tam ponad 6 tygodni gdyż matka ciężko ranna w głowę, z potłuczonymi plecami, musiała się leczyć w tym mieście.

Władysław Żeleński tworzył w okresie od czasów międzypowstaniowych aż do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Był jednym z niewielu kompozytorów XIX-wiecznych, którzy dożyli wolnej Polski. Jego pieśń Czarna sukienka, odnosząca się do dramatu powstania styczniowego, rozpowszechniła się w II połowie XIX wieku stając się artystycznym symbolem tego wielkiego narodowego zrywu niepodległościowego. Sam Żeleński zamierzał wziąć czynny udział w powstaniu, jednak bliscy towarzysze stanowczo mu to odradzili, uświadamiając, że jego walka o niepodległość ma polegać na czym innym: winien zagrzewać do czynu i rozbudzać patriotyzm za pomocą komponowanej muzyki. I taką właśnie była jego twórczość na przestrzeni drugiej połowy XIX wieku. Wkroczył on z tym bogatym dorobkiem artystycznym do oswobodzonej Polski, pisząc na tę okoliczność Marsza dla szwoleżerów polskich dedykowanego odrodzonemu Wojsku Polskiemu.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra