Czy najbardziej popularna polska ryba wigilijna może być podana bez ości? Oczywiście! Co więcej takie przygotowanie karpia nie wymaga specjalnych umiejętności. Jak uporać się z karpiem, by podany na talerzu nie miał ości, radzi Czytelnikom Portalu Bochnia Brzesko z Bliska Lucjan Zapała, który razem z żoną Moniką prowadzi w Nieprześni niedaleko Bochni gospodarstwo hodowlane karpia.
Hodowla karpia to w rodzinie Zapałów tradycja. Zaczynał dziadek Marian Zapała, w latach 60-tych ubiegłego stulecia był właścicielem dwóch stawów rybnych w Bochni. Znajdowały się one przy ulicy Goczałkowskich. Ponieważ ówczesna władza miała inny pomysł na zagospodarowanie tego terenu (dziś to baza BZUK), dziadek Lucjana zdecydował o zakupie dużej działki w Nieprześni i przeniesieniu hodowli do znajdujących się na jej terenie dworskich stawów. W ten sposób rodzina osiedliła się w pięknej zielonej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku.
To urokliwe miejsce Lucjan Zapała chce wykorzystać rozwijając agroturystykę. Chodzi o wypoczynek na łonie natury, gdzie będą serwowane proste i smaczne potrawy z ryb hodowanych w stawach, ale z produktów powstałych z owczego mleka. Rodzina prowadzi też hodowlę owiec.
Co gotujemy? Karp przede wszystkim
Na wigilijną kolację państwo Zapałowie przygotowali dwie potrawy z karpia. Pierwsza to tradycyjny karp panierowany w mące, pieczony na oleju. To proste i popularne danie z ryby, która króluje w wigilijnym jadłospisie. Wyjątkowość tego karpia opiera się jednak na przyprawie użytej do tego przygotowania. Karp jest idealnie doprawiony kompozycją: słodkiej papryki, ostrej papryki, czosnku, majeranku, soli i pieprzu.
Drugą potrawą przygotowaną dla Czytelników Portalu Bochnia Brzesko z Bliska jest zupa rybna z pulpetami przygotowanymi z karpia.
ZUPA RYBNA
- Wywar z kilku głów karpia
- Liść laurowy, ziele angielskie
- 2-3 łyżki przyprawy typu jarzynka
- 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
- ogórek kiszony
- 2-3 łyżki gęstej śmietany 18 proc.
- pół kilograma mrożonych warzyw w słupkach
PULPETY
- zmielony filet z karpia
- jajko
- ząbek czosnku
- kompozycja przypraw Lucjana (papryka słodka, papryka ostra, czosnek, majeranek , sól i pieprz).
- bułka tarta
- tłuszcz do smażenia.
Do dużego garnka wkładamy głowy karpia i gotujemy je z kilkoma ziarnami ziela angielskiego i 2 liśćmi laurowymi. W tym czasie przygotowujemy pulpety. Karpia (filetowany bez ości) mielimy razem z ząbkiem czosnku. Powstałą masę doprawiamy przyprawą (papryka słodka, papryka ostra, czosnek, majeranek , sól i pieprz). Do gotowej masy dodajemy jajko, a w razie potrzeby bułkę tartą. Następnie formujemy niewielkie pulpety, które smażymy na wolnym ogniu na patelni z olejem.
Gdy pulpety mamy gotowe, możemy kończyć zupę. Do gotowego wywaru, który warto przecedzić dodajemy: mrożone warzywa, pokrojonego w kosteczkę ogórka kiszonego, śmietanę i koncentrat pomidorowy oraz jarzynkę. Zupę podajemy z pulpetami.
Anonim
09 grudnia 2021 godzina 20:23
GRATULACJE zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia pomyślności w Nowym Roku
Wiera
10 grudnia 2021 godzina 14:29
Niech kucharka Kaczyńskiego zrobi takie ryby Przylebska
Anonim
14 grudnia 2021 godzina 15:22
Trzymaj tak dalej lucek super
Anonim
10 grudnia 2021 godzina 09:27
Coś fantastycznego.Zdrowych i spokojnych Swiąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w Nowym Roku życzy sąsiad z Proszowskiej.
Glina
10 grudnia 2021 godzina 12:34
Super gość, i dusza człek z pana Lucjana, pozdro.
Anonim
25 grudnia 2021 godzina 20:19
Super dania rybne Lucjana.
Валерия
14 grudnia 2021 godzina 17:09
Moja uwage przykul przepis na – jak pisze autor – karpia bez kosci. Czlowiek moze zaczac latac na ksiezyc i podbijac nowe swiaty, ale rybie osci zawsze beda stanowic dla niego jeden z kluczowych problemow. Nie mozna sie wiec dziwic, ze kuchmistrz poswiecil temu zagadnieniu duzo miejsca. Na poczatku Czerniecki zwraca uwage, iz wziac nalezy „karpia dobrego” i zdjac z niego skore. Czynic to nalezy jednakze z ogromna delikatnoscia „zebys dziary nie uczynil” (nie zepsul skory). Pozostale glowy, wedlug kuchmistrza, nalezy usmazyc. Nastepnie przystepujemy do obierania ryby z miesa. Mieso szatkujemy, a te „siekanine” smazymy w masle lub oliwie. Do tego dodajemy podprazona, drobno posiekana cebulke oraz rodzynki. To wszystko posypujemy pieprzem i sola oraz odrobina cynamonu, a nastepnie dodajemy do tego rowniez troche tartego chleba. Calosc mieszamy i zawijamy w zdjeta uprzednio skore karpiowa, a nastepnie kladziemy w „gliniana bryttwanne”, do ktorej wlewamy oliwe lub maslo, aby karp zamokl. Do tego dokladamy wczesniej usmazone glowy. Wszystko polewamy winem lub octem winnym oraz „limoniom” (sokiem z cytryny); posypujemy cynamonem, cukrem i pieprzem. I tym sposobem otrzymujemy pierwsza ze staropolskich potraw, ktora mozemy podac na wigilijny stol.
Wysmienite
25 grudnia 2021 godzina 20:17
Super prezentacja. I bardzo dobre dania rybne Lucjana. Mialam okazje juz je pokosztowac. Wysmienite. Kinga.