- REKLAMA -
- REKLAMA -
Galeria

RZEZAWA.Hucznie świętowano 104-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Fot. UG Rzezawa
- REKLAMA -

Gminne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. proboszcza Tadeusza Kubali, który wygłosił również okolicznościową homilię, oraz Ks. Prałata Stefana Broniaka.  

Po zakończeniu liturgii władze samorządowe, delegacje szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyli mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Okulic przemaszerowali do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości związane z celebracją Święta Niepodległości.

W marszu wzięło udział w sumie kilkaset osób. Wiele z nich miało ze sobą biało-czerwone flagi. Największa z nich miała kilka metrów długości i była niesiona przez młodzież z terenu gminy Rzezawa.
 

Przed budynkiem szkoły nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje pod odsłoniętą kilka tygodni temu tablicą Władysława Gałki – żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej oraz więźnia komunizmu, który pochodził z Jodłówki, a przez pewien czas pracował w Rzezawie jako nauczyciel. 

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do sali gimnastycznej szkoły. Miało tam miejsce m.in. wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Wygłoszone zostały również okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał wójt gminy Rzezawa Mariusz Palej, a także  przewodnicząca Rady Gminy Barbara Kwiecińska.

– Święto Niepodległości to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. 11 listopada jest jednym z najpiękniejszych dni w historii Polski. To wyjątkowe święto w naszej tradycji narodowej, pełne radości i optymizmu. Przypomina ono o wydarzeniach, które miały miejsce w 1918 roku. O tych szczęśliwych dniach, kiedy to marzenia wielu pokoleń Polaków, okupione męczeństwem straconych, stały się faktem. Dzisiaj i my cieszmy się i świętujmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Manifestujmy swój patriotyzm, który objawia się szacunkiem i miłością wobec swojej Ojczyzny. W takim dniu jak 11 listopada musimy jednak pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Konflikty zbrojne to również zmora naszych czasów. Widzimy co obecnie dzieje się za naszą wschodnią granicą po bestialskim ataku na Ukrainę putinowskiej Rosji. Miejmy jednak nadzieję, że opieka Matki Bożej Królowej Polski sprawi, że nasz kraj będzie chroniony przed takimi konfliktami. Niech żyje Polska! Niech żyje Niepodległa! – mówił wójt Mariusz Palej.

Uroczystość zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów rzezawskiej szkoły, które w ciekawy sposób przedstawiły historię związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Organizatorami gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: wójt Mariusz Palej, proboszcz ks. Tadeusz Kubala, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra