Rajd składał się z dwóch części: autokarowej na trasie Bochnia, Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana i Rajbrot oraz pieszej z Rajbrotu do schroniska w Rozdzielu przez polanę Mulowiec, oraz cmentarz wojenny nr 300 z okresu I wojny światowej.
– Uczestnicy rajdu poznali wiele miejsc historycznych, a także wysłuchali opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce na Ziemi Bocheńskiej, jak choćby atak na Feldkasse, odbicie więźniów politycznych przez AK z więzienia w Nowym Wiśniczu czy pacyfikację Lipnicy – wylicza Grzegorz Pałkowski, prezes Stowarzyszenia Bocheńscy Patrioci.
Młodzi ludzie odwiedzili cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej, a także zabytki Bocheńszczyzny: dziedziniec zamku w Wiśniczu, Koryznówkę, rynek w Lipnicy Murowanej, kościół św. Leonarda. Były również tradycyjne lody w Lipnicy, a na koniec rajdu ognisko.
Współorganizatorami rajdu byli: członkowie Światowego Związku Armii Krajowej oddział Bochnia, SRH Najemnicy Bocheńscy oraz SP nr 2 w Bochni.
I Rajd szlakiem Armii Krajowej i Niezłomnych na Bocheńszczyźnie został dofinansowany, w ramach konkursu na realizację zadań publicznych.
Fot. Grzegorz Pałkowski