- REKLAMA -
- REKLAMA -
Galeria

Bochnia. Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej DUŻO ZDJĘĆ

Fot. Łukasz Chojecki
- REKLAMA -

Bocheńskie uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu św. Rozalii, gdzie złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów w kwaterze „Żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran w szpitalu wojennym w Bochni w latach 1918-1921”.

Następnie w Bazylice św. Mikołaja sprawowana obyła się msza św. w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta.

Po jej zakończeniu obchody przeniosły się na dziedziniec Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, gdzie wykład „Bochnia i jej mieszkańcy w czasie wojny polsko-bolszewickiej” wygłosił Ryszard Rybka, a po nim miał miejsce akcent muzyczny w wykonaniu Piotra Lekkiego i Pawła Lekkiego.

W południe rozpoczął się spacer historyczny po miejscach związanych z wydarzeniami i postaciami z wojny 1920 r., połączony ze składaniem kwiatów przy:

  • tablicy „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930” na budynku Muzeum,
  • pomniku gen. Leopolda Okulickiego,
  • tablicy poświęconej Janinie Prus-Niewiadomskiej w holu Szkoły Podstawowej nr 1,
  • tablicy ku czci 5 profesorów i 52 uczniów bocheńskiego Gimnazjum, poległych w latach 1914-1920 znajdującej się w westybule I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego,
  • figurze Serca Jezusa, wzniesionej jako wotum za opiekę w latach wojny światowej 1914-1920 oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości w ogrodzie przy Domu Pielgrzyma „Bursa”
  • pomniku „Poległym za Wolność 1914-1920” przy ulicy Orackiej.

Fot. Łukasz Chojecki

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra