Artykuł partnerski

Józefa Szczurek-Żelazko: Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami

Rozmowa z Józefą Szczurek-Żelazko Posłem PiS, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia

W weekend odbywała się w Katowicach Konwencja PiS. O czym dyskutowano?
Konwencja trwała trzy dni. Brałam udział w wielu spotkaniach, ale też prowadziłam jeden z paneli dyskusyjnych. Podczas tego i innych spotkań przedstawialiśmy to, co zrobiliśmy do tej pory, ale nie tylko. Mówiliśmy też o problemach, z którymi chcemy sobie poradzić. W konwencji brali udział ministrowie, a także eksperci, którzy mówili o konkretnych rozwiązaniach. Mówiliśmy o tym, jaki program chcemy budować.


Jakie są założenia tego programu?
Chcemy wspierać wszystkie grupy społeczne. Chcemy, aby z efektów rozwoju gospodarczego kraju korzystali w równym stopniu wszyscy Polacy. Przygotowujemy pakiet dla dzieci, młodych, dorosłych aktywnych zawodowo, ale też seniorów. Sporo nowych rzeczy już się przecież dzieje. Tak jest choćby w przypadku programu 500+, który jest rozszerzany na wszystkie dzieci. Wnioski o 500 zł również na pierwsze dziecko można składać od 1 lipca. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem.


Dlaczego od samego początku program 500+ nie obejmował także pierwszego dziecka?
Gdy cztery lata temu wprowadzaliśmy 500+ bazowaliśmy na analizach finansowych, które wskazywały, że jeśli ta pomoc będzie przyznawana od drugiego dziecka program nie spowoduje żadnych niepotrzebnych, negatywnych skutków finansowych dla budżetu państwa i będzie można go bezpiecznie zrealizować. I tak zrobiliśmy, dzięki przyznanej pomocy wiele rodzin stać było na wykupienie dzieciom obiadów w szkole, czy wyjazd na wakacje.


Co spowodowało, że teraz 500+ obejmuje także pierwsze dziecko?
Udało się nam pobudzić rozwój gospodarczy, uszczelnić ściągalność podatku VAT. Wpływy do budżetu są większe, wiec możemy sobie pozwolić na poszerzenie tego programu o wypłatę świadczeń dla wszystkich dzieci. Wnioski jak już wspomniałam można składać od 1 lipca, poprzez portale bankowości elektronicznej, dedykowany portal ZUS czy Portal Empatia.pl. Mogę państwa poinformować, że pierwsi rodzice już otrzymali te środki. Ważne jest, aby ten wniosek złożyć do końca września, bo wówczas świadczenie będzie wypłacane za okres od 1 lipca. Wniosek złożony w październiku będzie wypłacany na bieżąco. Warto się więc pospieszyć.


A co przygotowano dla młodych?
To zerowy podatek PIT dla osób do 26 roku życia. Z reguły tak jest, że osoby, które kończą szkołę, zdobywają zawód rozpoczynają pracę – dostają najniższe wynagrodzenie. Wychodzimy im naprzeciw, zwalniając z konieczności odprowadzania do Urzędu Skarbowego podatku PIT. W skali roku, w zależności od wynagrodzenia może to być nawet kilka tysięcy złotych. Jest to taki bonus dla młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie.


To nie jedyna propozycja „podatkowa”?
Nie zapominamy o dorosłych. Będzie także obniżony próg podatkowy z 18 procent do 17 procent w przypadku podstawowego progu podatkowego. W skali roku w wielu przypadkach da to nawet kilka tys. zł oszczędności. Równocześnie podwyższamy koszty uzyskania przychodu – tak więc pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenie netto.


A na co mogą liczyć seniorzy?

Wypłaciliśmy już trzynastą emeryturę. Wierzymy w to, że w przyszłym roku uda się to nam także zrealizować. Chciałabym jeszcze zwrócić uwagę, że rząd PiS zadbał o mamy. Kobiety, które wychowały czwórkę dzieci, a nie pracowały zawodowo, otrzymają świadczenie emerytalne (program Mama+). Obecnie pracujemy nad projektem gwarantującym bezpłatne leki dla kobiet w ciąży (program Ciąża +). Nasz program obejmuje także inne dziedziny jakże ważne z punktu widzenia Polski lokalnej.

Co to takiego?
To np. dostępność komunikacyjna. W efekcie transformacji gospodarczej w poprzednich dekadach, czy latach w zasadzie zlikwidowano połączenia komunikacyjne małych miejscowościach z dużymi miastami. To rodziło np. problemy w rodzinach, gdzie dzieci miały ograniczony dostęp do szkół, bo nie miały czym dojeżdżać, a rodziców nie było stać na zapewnienie im mieszkania w mieście. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Rząd PiS zdecydował, że będzie wspierał samorządy w organizacji tego transportu publicznego do tych miejsc, gdzie jest to nieopłacalne. Do każdego kilometra rząd będzie dopłacał złotówkę.Te wszystkie działania społeczne i gospodarcze powodują, że Polacy odczuwają poprawę swojej sytuacji. Polska w rankingach światowych ma coraz mocniejszą pozycję. I co ciekawe te nasze programy społeczne są zauważane nie tylko w kraju, w Europie, ale nawet w Chinach. Chińczycy skrupulatnie analizowali nasz program 500+ i inne programy socjalne. Są zainteresowani ich realizacją u siebie.To wszystko pokazuje, że to, co robimy, jest po prostu dobre.
I tym dobrem chcemy się dzielić z wszystkimi Polakami w następnych latach.


Dziękuję za rozmowę.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra