Artykuł partnerski

Zaciągasz kredyt hipoteczny w Bochni? Poznaj najlepsze ubezpieczenia

Większość banków wymaga zawarcia umowy o ubezpieczenie na życie od klientów, którzy starają się o kredyt hipoteczny. Taka polisa pozwala zabezpieczyć wartość pożyczki, przez co bank ponosi mniejsze ryzyko np. w przypadku śmierci kredytobiorcy. Jak wybrać taki produkt? Nie musisz się decydować na polisę zaproponowaną w banku. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie kredytu hipotecznego możesz znaleźć w Bochni.

Dlaczego bank wymaga ubezpieczenia na życie pod kredyt hipoteczny?

W Polsce nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia na życie. Jednak jest to zalecane, gdyż taka polisa zapewnia zabezpieczenie finansowe przy trudnych sytuacjach losowych. Natomiast banki wymagają wykupienia polisy na życie z sumą gwarantowaną o wartości kredytu hipotecznego. Jest to z ich perspektywy konieczne, aby obniżyć ryzyko niespłacenia pożyczki. Dlatego jeśli odmówisz zawarcia umowy na ubezpieczenie, możesz liczyć się z odmowną decyzją w kwestii przyznania finansowania.

Co daje polisa na życie pod kredyt hipoteczny?

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym ma przede wszystkim zapewnić spłatę pożyczki, np. w przypadku śmierci kredytobiorcy. Warto wiedzieć, że w zależności od wyboru konkretnej oferty polisa zapewni także wsparcie przy regulowaniu rat. Stanie się tak np. w przypadku:

  • niezdolności do pracy,
  • długotrwałej hospitalizacji,
  • poważnej choroby.

Wybór odpowiedniego zakresu ochrony polisy na życie umożliwi Ci więc spłatę kredytu, nawet wtedy, gdy stracisz możliwość pracy zarobkowej. Dzięki temu w trudnym okresie w życiu będziesz mieć możliwość skupić się na powrocie do zdrowia, a nie na piętrzących się długach. Unikniesz więc ryzyka zajęcia nieruchomości przez bank. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym powinno mieć co najmniej taką wartość jak pożyczka.

Czy trzeba godzić się na ofertę ubezpieczenia kredytu hipotecznego od banku?

Starasz się o kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, czy musisz godzić się na polisę pod pożyczkę zaproponowaną w banku? Niekoniecznie. Wystarczy, że wybierzesz indywidualne ubezpieczenie na życie o odpowiednich warunkach. Najważniejsza jest wysokość sumy gwarantowanej – w przypadku śmierci kredytobiorcy powinna ona zapewnić całkowitą spłatę pożyczki hipotecznej. Choć banki zwykle proponują oferty na polisę na życie – to nie zawsze są one najkorzystniejsze. Dlatego warto poszukać ubezpieczenia na własną rękę.

Do niedawna samodzielne poszukiwanie ubezpieczenia pod hipotekę było czasochłonne. Trzeba się było zgłaszać do każdego TU lub odwiedzić osobiście agenta. Obecnie znacznie łatwiej jest skorzystać z internetowej porównywarki, która współpracuje z przynajmniej kilkunastoma TU. Wystarczy poświęcić 5 minut, aby odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu. To pozwoli uzyskać konkretne zestawienie z ofertami od wielu firm.

Porównanie propozycji pozwala na wybór najlepszego ubezpieczenia na życie – czyli takiego o zakresie ochrony dobrze dopasowanym do potrzeb, odpowiedniej sumie gwarantowanej i niskiej składce. Zrobisz to z zacisza swojego domu i o dogodnej dla siebie porze. Cały proces przeprowadzisz online, a w razie potrzeby uzyskasz wsparcie telefoniczne od doradcy. To znacznie skraca czas, który musisz poświęcić na zakupienie polisy na życie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. A im mniej formalności, tym lepiej.

Góra