Artykuł partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o budowie antresoli

Antresola to ciekawe rozwiązanie architektoniczne, które może przynieść liczne korzyści. Przede wszystkim gwarantuje ona uzyskanie dodatkowej przestrzeni, którą można dowolnie zagospodarować. Sprawdzi się zarówno jako sypialnia, biblioteka, jak i bawialnia dla dzieci.

Co to jest antresola?

Według prawa antresolą jest górna część kondygnacji lub pomieszczenia, które znajdują się nad rozdzielającym je stropem pośrednim o mniejszej powierzchni niż powierzchnia tej kondygnacji lub pomieszczenia, jednocześnie nie jest ona ograniczona przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona. W celu uproszczenia skomplikowanej definicji rozporządzenia, warto wskazać, że powszechnie antresolą określa się rodzaj półpiętra i spełnia poniższe kryteria:

  • została wydzielona z pomieszczenia lub kondygnacji,
  • jest zlokalizowana bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z którego została wydzielona,
  • jej powierzchnia jest mniejsza od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia, z których ją wydzielono,
  • tworzy otwartą przestrzeń – nie jest oddzielona ścianami od wnętrza. 

W jakich pomieszczeniach można wybudować antresolę?

Dodatkowa przestrzeń, jaką oferuję wykonanie antresoli będzie spełniała wymagania wyłącznie, gdy zostanie ona prawidłowo zaprojektowana. Jednocześnie ogromny wpływ ma sam układ domu czy mieszkania. Tego rodzaju konstrukcja sprawdzi się rewelacyjnie w pomieszczeniach, których wysokość minimalna wynosi 4 metry. W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa antresola powinna mieć minimum 2,2 metra. Zaznaczmy, że podczas planowania należy wziąć pod uwagę grubość konstrukcji (czyli około 20 cm), która ograniczy finalną wysokość przestrzeni użytkowej. Dla ułatwienia – przyjmijmy ogólną zasadę, że im wyżej, tym lepiej. Jednak, gdy planujemy stworzyć na antresoli jedynie sypialnie nie musimy kierować się tą regułą bezwzględnie, może okazać się, że wysokość 1,2 metra w zupełności wystarczy. Najistotniejsze pozostaje nie popadanie w skrajność i zachowanie bezpieczeństwa.

Budowa antresoli – krok po kroku

Jak zrobić antresolę? Prace należy rozpocząć od projektu. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość i układ antresoli, ale również zlokalizować układ instalacji elektrycznej. Z gotową wizją pomieszczenia możemy zacząć gromadzić niezbędne materiały, czyli belki i deski pod antresolę, oraz inne elementy wyposażenia wnętrz. Po tym możemy przystąpić do właściwych czynności – wiercenia otworów pod belki, które podtrzymują całą konstrukcję. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi budowlańcami na tym etapie powinniśmy wesprzeć się pomocą fachowcy. W celu montażu wiercimy w ścianie otwory na kotwy. Kolejny etap to ich montowanie. Najczęściej wybierane są kotwy rozporowe, których końcówka podczas wkręcania ulega rozszerzeniu i zakotwicza kołek w ścianie. Zamocowane belki zabezpieczamy i tynkujemy. Następnie malujemy ściany i przechodzimy do wykończenia antresoli – wykonania podłogi i wejścia. Ostatni etap to sama przyjemność – aranżacja antresoli.

Góra