Artykuł partnerski

Telewizory OLED – co oznacza ta technologia?

Jeśli rozważasz wymianę telewizora na lepszym model, na pewno uważnie czytasz opisy produktów, które bierzesz pod uwagę. Wiele informacji na temat sprzętu można wyczytać w samej nazwie. Standardem jest wskazywanie przekątnej ekranu oraz technologii wyświetlania obrazu. Stąd takie kategorie jak telewizory LED, telewizory QLED czy telewizory OLED. Te ostatnie należą do najdroższych na rynku. Są jednak konkretne powody, żeby cenić te modele bardziej niż inne. Czym telewizory OLED różnią się od pozostałych? Wyjaśniamy znaczenie tego terminu!

Ekran OLED – co to znaczy?

Słowo OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode. Nazwa obrazowo opisuje, jak działa wyświetlacz wykonany w tej technologii. Do pokazywania obrazu wykorzystuje organiczne diody, które same emitują światło, gdy przepływa przez nie prąd. Jest to alternatywne rozwiązanie wobec standardowych telewizorów LED, które korzystają z dodatkowego podświetlenia. W efekcie ekrany telewizorów OLED mogą być cieńsze, a także bardziej energooszczędne. Jednak ich największa zaleta to wyświetlanie głębszej czerni, wyraźniejszej bieli, a także zapewnienie doskonałego kontrastu, niezależnie od tego, pod jakim kątem patrzysz na oglądany program.

Warto podkreślić, że choć to technologia odkryta w latach 90. XX wieku, trzeba było czekać dość długo na szersze zaistnienie tego rozwiązania na rynku komercyjnym. Pierwsze powszechnie dostępne telewizory OLED pojawiły się dopiero w 2013 roku. Obecnie ekrany tego typu pojawiają się nie tylko w smart TV, ale również w innych urządzeniach – smartfonach, smartwatchach, monitorach komputerowych, w tabletach czy konsolach Nintendo Switch.

Wady i zalety telewizorów OLED

Telewizory OLED mają swoich zwolenników i przeciwników. Żeby ocenić, do której grupy należysz, warto mieć świadomość, jak dokładnie działają te urządzenia i z jakimi się to wiąże konsekwencjami. Chcesz wyrobić sobie opinię na ten temat? Zobacz zatem, jakie są mocne i słabe strony modeli OLED!

Plusy:

  • Perfekcyjna czerń zamiast różnych odcieni szarości – dzięki temu na ekranie świetnie odwzorowane będą wszystkie sceny rozgrywające się w mroku, niebo pełne gwiazd czy nocne pokazy fajerwerków.
  • Naturalne żywe kolory – obraz będzie po prostu bardziej żywy i realistyczny, więc jeśli lubisz oglądać na dużym ekranie koncerty, rozgrywki sportowe czy filmowe arcydzieła, na pewno dostrzeżesz różnicę. Z tego samego powodu telewizory OLED świetnie nadają się do gier.

Minusy:

  • Niższy poziom jasności – to nie problem, gdy oglądasz film wieczorem albo w zaciemnionym pokoju. Jednak w środku dnia przy silnym słońcu na ekranie OLED obraz nie będzie tak jasny jak na telewizorach z podświetleniem. Producenci w dużym stopniu starają się wyeliminować tę niedogodność dzięki dodatkowym technologiom.
  • Ograniczona żywotność – eksperci są zgodni, że w telewizorach OLED piksele wypalają się szybciej niż w innych. Długotrwałe wyświetlanie na nich statycznych obrazów może doprowadzić do tego, że w niektórych częściach ekranu pozostaną widoczne, trwałe ślady. Nie jest to jednak widoczny problem.

Czy warto kupić telewizor OLED?

Telewizory OLED to specjalność takich firm jak LG oraz Sony. Poza tym taką technologię oferują także inni wiodący producenci jak Philips i Panasonic, Hisense. Samsung połączył technologię OLED z własną funkcją kropki kwantowej (Quantum Dot), tworząc modele QD-OLED. Jest zatem w czym wybierać. Zazwyczaj telewizory OLED to modele z segmentu premium o dużej rozdzielczości. Powinny zadowolić najbardziej wymagających. Sprawdzą się, jeśli jesteś gotowy zapłacić trochę więcej niż za standardowy telewizor, a tobie zależy na jak najwyższej jakości obrazu. To inwestycja na lata, która szybko się zwróci – zwłaszcza jeśli jesteś fanem gamingu!

Góra