Artykuł partnerski

Sport strzelecki – jak wygląda? Co można trenować?

Sport strzelecki wbrew pozorom jest dostępny dla szerokiej grupy ludzi, oczywiście po spełnieniu określonych warunków. Daje on różnorodne korzyści i możliwości rozwoju tak fizycznego, jak i psychicznego. Ważne jest jednak, aby podczas jego uprawiania przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przepisów prawnych związanych z posiadaniem i używaniem broni palnej.

Sport strzelecki — dla kogo? 

Pod hasłem strzelania sportowego odnaleźć może szereg konkurencji olimpijskich, mistrzostw świata, a także rywalizacji ogólnopolskich czy lokalnych. Na świecie odpowiada za nie Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego. W Polsce zawodnicy często znajdują się pod opieką Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który jednoczy kluby sportowe rozsiane po całym kraju. 

Niezależnie, czy zamierzasz sięgnąć po pistolet pneumatyczny, pistolet sportowy czy karabin dowolny lub inny rodzaj broni długiej sport strzelecki może dać ci wiele korzyści:

  • trenowania precyzji, koncentracji i oczywiście konkretnych umiejętności technicznych;
  • kształtowania samodyscypliny;
  • stymulowania koordynacji ręka-oko;
  • nauki skupienia — sport ten trenuje się często w spokojnym, kontrolowanym środowisku;
  • możliwość poszerzenia wiedzy o historii broni palnej, jej technologii i zmianach, jakim podlegała;
  • możliwość trenowania i rywalizacji na najwyższym poziomie (na arenie lokalnej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej);
  • szansę odkrycia zupełnie nowej pasji i sprawdzenia się w zupełnie innej dyscyplinie.

Wiele osób uprawia strzelectwo rekreacyjnie, czerpiąc przyjemność ze spędzania czasu na strzelnicy z przyjaciółmi i rodziną.

Na czym polega strzelectwo sportowe? Jakie istnieją konkurencje strzeleckie?

Sport strzelecki kategoryzuje się z racji stosowanej broni, miejsca rywalizacji, a także szczególnych jej warunków. Do szeroko uprawianych konkurencji należą m.in.:

  • strzelanie z broni kulowej długiej lub krótkiej; w tym broń pneumatyczna: strzelanie z pistoletu lub karabiny na dystansie 10 metrów, z pistoletu sportowego na dystansie 25 metrów, strzelanie z karabinu na dystansie 50 metrów, strzelanie z pistoletu na dystansie 50 metrów, używając jednej ręki, z karabinu standardowego na dystansie 50 metrów.
  • strzelanie z broni śrutowej (trap i skeet) do rzutków.
  • strzelanie z łuku klasycznego i bloczkowego.
  • strzelanie dynamiczne, tzw. practical shooting (IPSC) uzupełnione  różnymi zadaniami i przeszkodami.
  • strzelanie terenowe, tzw. Field Target z karabinu pneumatycznego najczęściej na otwartym terenie.

Pistolet szybkostrzelny, broń krótka czy długa — co wybrać?

Do wyboru masz karabin sportowy, pistolet, broń śrutową i wiele innych rodzajów broni. Wybór konkretnego typu broni zależy od konkurencji, jaką chcesz uprawiać. Warto najpierw odwiedzić klub, który oferuje naukę w sporcie strzeleckim, zapoznać się z możliwościami, potrenować pod okiem doświadczonych osób i dopiero wtedy podjąć decyzję. Pamiętać trzeba także o spełnieniu wszystkich przepisów związanych z posiadaniem i korzystaniem z broni. Niemniej istotne będzie także miejsce, gdzie chcesz dokonać zakupu. W przypadku zakupu broni nie warto iść na skróty, tylko postawić na kontakt z doświadczonymi specjalistami i profesjonalistami oferującymi możliwość kupna broni. Sport strzelecki jest szczególnym typem aktywności, który wymaga zachowania ścisłych reguł bezpieczeństwa. Warto ich dochować także na etapie zakupu broni. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się ceny poszczególnych rodzajów broni, jak przebiega proces zakupu, a także przekonać się, jakie akcesoria mogą ci być potrzebne, wejdź na: https://rparms.pl/

Góra