Artykuł partnerski

Reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego – objawy, rokowania i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego najczęściej pojawia się u osób dorosłych i starszych. Objawia się między innymi bólem i obrzękiem biodra. Chociaż jego przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane, istnieją pewne czynniki zwiększające predyspozycję do jego powstania. Dowiedz się, jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego i jak wygląda jego leczenie!

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego?

Reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego pojawia się, gdy podczas stopniowego zużywania się chrząstki rozwija się stan zapalny, a co za tym idzie ból i obrzęk w okolicy biodra. Schorzenie to najczęściej współwystępuje z podobnymi zmianami w innych stawach w ciele. Chociaż początek choroby najczęściej przypada na lata dorosłości, problem ten niekiedy może dotknąć również dzieci. Jak wszystkie schorzenia reumatoidalne, choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że jej źródło tkwi w nieprawidłowym działaniu układu odpornościowego. Na ten typ schorzeń nie opracowano jeszcze leku, który całkowicie je eliminuje, można jednak skutecznie łagodzić objawy i powstrzymywać postęp dolegliwości.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego

Reumatoidalne zapalenie stawu ma źródła w autoagresji. Jednak przyczyna nieprawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego nie została jeszcze wystarczająco poznana. Wskazano jedynie pewne czynniki, które podejrzewane są o wywoływanie jego nieprawidłowej odpowiedzi. Należą do nich:
• uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie wystąpiły jakiekolwiek choroby autoimmunologiczne, istnieje duża szansa na ich rozwój u pacjenta,
• używki – osoby palące papierosy lub pijące duże ilości alkoholu mogą być bardziej narażone na zachorowanie,
• stres – szczególnie ten silny i/lub przewlekły.

Zauważono również zwiększone występowanie chorób autoimmunologicznych u kobiet, a także u chorych, którzy przeszli zakażenie pewnymi typami wirusów i bakterii.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego

Do najważniejszych objawów reumatoidalnego zapalenia stawów zaliczyć można:
• ból w okolicy biodra i pachwiny, który nasila się podczas aktywności fizycznej, zwykle jest on ostry i promieniuje do kolana,
• obrzęk i tkliwość w pobliżu stawu biodrowego,
• sztywność i ograniczenie ruchomości dotkniętego zmianami miejsca,
• wrażenie nadmiernej ciepłoty biodra,
• wysięk w stawie biodrowym.
Objawy te dotyczyć mogą wszystkich typów zapalenia biodra, np. o charakterze bakteryjnym czy wirusowym. Przy chorobach reumatycznych można jednak spodziewać się przeniesienia dolegliwości na inne stawy. Dla precyzyjnego ustalenia, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

Diagnostyka reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego

Pierwszym krokiem w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego zawsze jest wywiad z pacjentem. W jego trakcie lekarz pyta między innymi o występowanie innych schorzeń i dolegliwości, choroby przewlekłe w rodzinie, moment wystąpienia objawów, ich dokładny charakter czy ewentualne nasilanie się w określonych sytuacjach. Następnie wykonywane są badania laboratoryjne, w tym morfologia krwi, a także obrazowe, jak USG czy rentgen. Niekiedy konieczna może być też punkcja stawu biodrowego. Aby wykluczyć inne niż reumatyczne przyczyny dolegliwości, specjalista może również zlecić badanie mikrobiotyczne krwi lub oznaczenie przeciwciał IgM. Pierwsze służy ewentualnemu wykryciu zakażenia bakteryjnego, a drugie wirusowego.

Leczenie i rokowania reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawu biodrowego może obejmować różne działania. Objawy zazwyczaj zwalczane są za pomocą NLPZ oraz ograniczenia aktywności fizycznej, aby odciążyć biodro. Bardzo ważne są również zabiegi z zakresu fizjoterapii, takie jak krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia i laseroterapia, czy masaż leczniczy. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby specjaliści mogą zalecić nawet wszczepienie endoprotezy biodra.

Góra