Ogrodzenie tymczasowe to zagadnienie znane osobom, które związane są ściśle z branżą budowlaną. Każda inwestycja, poczynając od najmniejszych, po te największe, wymaga solidnego zabezpieczenia przed wieloma zagrożeniami. W przypadku sporych inwestycji ucierpieć mogą zarówno pracownicy, jak i osoby zupełnie niezwiązane z budową, np. przechodnie czy obserwatorzy. By dobrze zabezpieczyć teren budowy lub sam wykop, warto zainwestować w ogrodzenie budowlane tymczasowe. Wynajęcie takiego ogrodzenia lub jego zakup to nie jest skomplikowana procedura, a doświadczenie pokazuje, że może uratować ludzkie zdrowie i życie!
Od czego rozpocząć przygodę z ogrodzeniem tymczasowym budowlanym?
Każda budowa powinna rozpocząć się od spraw formalnych. Kiedy te zostaną już załatwione, zanim na działce zostanie wbita pierwsza łopata, inwestor powinien poważnie zastanowić się nad zabezpieczeniem terenu. Bardzo wielu deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych decyduje się na ogrodzenie tymczasowe budowlane. Nie musi ono otaczać całej działki wzdłuż jej granic — wystarczy, by otaczało wykop w odległości min. 1 m od krawędzi.
Ogrodzenie budowlane tymczasowe, jakie znajdziemy chociażby na stronie https://www.aleogrodzenia.pl/10-ogrodzenia-tymczasowe-budowlane, nie może przekraczać 2,2 m wysokości. W innym wypadku właściciel inwestycji zobowiązany jest do złożenia specjalnego wniosku o pozwolenie. Z drugiej strony taki płot nie może być niższy niż 1,5 m. Inaczej nie będzie spełniał swojej funkcji ochronnej. W sytuacji, kiedy inwestycja obejmuje wielopiętrowy budynek, ogrodzenie tymczasowe powinno znaleźć się od wykopu w odległości wynoszącej 1/10 wysokości budynku.
Jakie ogrodzenie budowlane wybrać?
Na rynku znajdziemy kilka opcji, jeśli chodzi o ogrodzenia budowlane tymczasowe. Najbardziej wyróżniają się ogrodzenia ażurowe i ogrodzenia pełne.
Płoty ażurowe zbudowane są z solidnej ramy, a wypełnienie stworzone zostało z siatki. Duże oczka pozwalają na swobodne obserwowanie, co dzieje się na placu budowy. Panele ażurowe można z łatwością zamontować i zdemontować. Są bardzo łatwe w transporcie i lekkie. Ich przemyślana konstrukcja pozwala na tworzenie ogrodzenia o takiej długości, jakiej wymaga konkretna sytuacja. Ażurowe panele mają jednak to do siebie, że nie hamują wywiewanego z placu budowy kurzu, pyłu i drobnych śmieci.
Równie popularne są ogrodzenia tymczasowe pełne. Sprawdzają się doskonale w centrach miast, gdzie duże i długo trwające inwestycje mogą stanowić swego rodzaju przeszkodę dla mieszkańców. Panele pełne ogrodzeń tymczasowych zatrzymują na placu budowy kurz, pył i wszystkie drobne śmieci, a poza tym chronią budowlańców przed wścibskim wzrokiem przechodniów. Pełne ogrodzenie tymczasowe skutecznie chroni inwestycję, pracownicy mogą czuć się swobodnie, a po materiały budowlane nie pokwapi się żaden złodziej.
Niezależnie od konkretnego wyboru, ogrodzenia tymczasowe charakteryzują się dowolnością konfiguracji, wygodą w użytkowaniu i odpornością na negatywne warunki atmosferyczne. Są ekonomicznym wyborem — można je zakupić, jak i wynająć.
Nie kupuj — wynajmij!
Zbliżająca się inwestycja wcale nie oznacza, że inwestor musi zakupić ogrodzenie za własne pieniądze. Jeśli istnieje konieczność ogrodzenia terenu budowy, wystarczy takie ogrodzenie wynająć. Decydując się na takie rozwiązanie, zmniejszone zostanie ryzyko otrzymania mandatu za jego brak przy jednoczesnym zaniżeniu kosztów. Wynajem ogrodzenia w niejednym przypadku okaże się tańsze, niż zakup własnego. Po zakończeniu użytkowania wystarczy je zwrócić, płacąc odpowiednią kwotę. Jeśli inwestor zdecydowałby się na zakup, koniecznością byłoby jego składowanie, a na to nie każdy może sobie pozwolić.
Szykujesz się na swoją pierwszą budowę? A może przed Tobą kolejna duża inwestycja? Niezależnie od sytuacji, wybierz ogrodzenie tymczasowe budowlane, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie, swoim pracownikom oraz osobom postronnym, które mogłyby niezauważenie wejść na teren budowy!