Artykuł partnerski

Kilka słów na temat poradnictwa psychologicznego

Temat zdrowia psychicznego jest coraz bardziej powszechny na forum publicznym. Chyba wszyscy słyszeli już o trudnej sytuacji psychiatrii w Polsce, braku dostępu do specjalistów oraz depresji, z którą boryka się wiele osób. Świadomość występowania problemów natury psychicznej jest bardzo ważna i warto, by jak najwięcej osób traktowała te sprawy poważnie. Istotny jest nie tylko  dostęp do terapii, ale również odpowiednia diagnostyka i możliwość uzyskania opinii psychologicznych wymaganych w wielu różnych sytuacjach.

Poradnictwa psychologicznego udzielają różnego typu ośrodki. Można spotkać się z takimi, jak: poradnie psychologiczno – pedagogiczne, ośrodki interwencji kryzysowej, szpitale psychiatryczne, czy poradnie zdrowia psychicznego. Każda zajmuje się ludzką psychiką w odmienny sposób. Czego innego będą potrzebowały dzieci z trudnościami szkolnymi czy osoby z depresją, a zupełnie co innego będzie interesowało tych, którzy potrzebują opinii i ekspertyz biegłych specjalistów do celów rozstrzygania spraw karnych i cywilnych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Poradnie dostępne w okolicy Bochni

W samej Bochni funkcjonuje kilka ośrodków, w których można szukać pomocy – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Są to poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodek interwencji kryzysowej, poradnia zdrowia psychicznego i co najmniej kilka gabinetów psychologicznych, które łatwo znaleźć przez wyszukiwarki internetowe. Nieco dalej znajduje się też poradnia psychologiczna Nowy Sącz, która obejmuje w swoich działaniach diagnostykę i poradnictwo dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Działa ona w ramach Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University. Wykonuje badania oraz wydaje ekspertyzy i opinie, które są wykorzystywane w sprawach karnych oraz rodzinno-opiekuńczych. Zapewnia również wsparcie na wielu innych płaszczyznach, m.in. zajmuje się diagnostyką zaburzeń rozwojowych i dysfunkcji, wspomaga nauczycieli i rodziców, a także prowadzi różne działania profilaktyczne.

Jak znaleźć dla siebie odpowiedniego terapeutę?

To pytanie zadaje sobie każda osoba, która decyduje się na znalezienie wsparcia dla swojego zdrowia psychicznego. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że psycholog musi mieć odpowiednie uprawnienia, żeby mógł świadczyć swoje usługi. Przede wszystkim powinien ukończyć odpowiednie studia magisterskie, najlepiej na jednej z dobrze ocenianych uczelni wyższych, np. wsb-nlu.edu.pl, czyli Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Sam licencjat nie daje pełnych praw do wykonywania zawodu psychologa. Drugą istotną sprawą jest wybór osoby zajmującej się przypadkami konkretnego typu, np. psychologa zaburzeń odżywiania czy psychoterapeuty rodzinnego. Ważne jest też zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie uda się trafić na kogoś odpowiedniego za pierwszym razem, warto szukać dalej. W końcu nie z każdym człowiekiem łatwo jest złapać wspólny język, a szczerość i poczucie swobody w rozmowie to w tym przypadku podstawa.

Góra