Artykuł partnerski

Jakie badania trzeba wykonać w ciąży?

Okres ciąży to czas, w którym trzeba szczególnie uważnie monitorować zdrowie – zarówno własne, jak i rozwijającego się płodu. Istnieje szereg badań, którym powinna poddać się każda ciężarna kobieta. Wczesne wykrycie różnych nieprawidłowości pozwala czasem na ich szybkie wyleczenie. Zobacz, jakie badania warto wykonać w tym czasie!


Współczesna ginekologia pozwala na zaawansowaną diagnostykę i wczesne wykrywanie ewentualnych problemów zdrowotnych zarówno u matki, jak i u płodu. Wdrożenie odpowiedniego leczenia może złagodzić lub całkiem zniwelować i w konsekwencje. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie wszystkich zalecanych badań. Które z nich są najważniejsze i co można dzięki nim wykryć?

Wady wrodzone a badania prenatalne

Badania prenatalne dotyczące wad wrodzonych u płodu są zwykle dla rodziców stresujące. Choroby genetyczne kojarzą się z poważnymi problemami zdrowotnymi i znacznym pogorszeniem jakości życia. Nie wszystkie nieprawidłowości można też wykryć podczas badań prenatalnych.
Należy jednak pamiętać, że nie każda wada wrodzona musi wiązać się z ciężkimi chorobami. Przykładem może być zespół Sawyera — jest on rozpoznawany u dziewczynek dopiero w okresie dojrzewania i wiąże się z problemami reprodukcyjnymi, jednak zwykle nie wpływa na oczekiwaną długość życia pacjentek.
Podczas badań prenatalnych można natomiast wykryć inne wady genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Turnera, czy zespół Edwardsa. Możliwe jest także rozpoznanie wad cewy nerwowej, serca, układu pokarmowego czy kostnego.

Jak odpowiednio przygotować się do ciąży? O tym musisz wiedzieć!


Badania krwi w ciąży


Przyszła matka powinna też wykonywać badania krwi. Dzięki temu można monitorować różne parametry, które mogą świadczyć np. o rozwoju cukrzycy, niedoborach żelaza czy zaburzeniach funkcji tarczycy. Poprzez badania biochemiczne krwi w ciąży można oceniać stan zdrowia kobiety ciężarnej oraz diagnozować problemy, które mogłyby niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.


Badania obrazowe w ciąży


Najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym w ciąży jest ultrasonografia. USG to bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Dzięki niemu można także poznać jego płeć. W specyficznych przypadkach zastosowanie mogą mieć też inne badania obrazowe jak np. echokardiografia płodowa.


Regularne wizyty u ginekologa


Bardzo ważne jest, aby kobieta ciężarna regularnie odbywała wizyty u ginekologa. Do prowadzenia ciąży warto wybrać specjalistę, który nie tylko posiada niezbędne kwalifikacje medyczne, ale także odpowiednie podejście do pacjentek. To bardzo ważne, szczególnie w pierwszej ciąży, kiedy kobiety mają wiele pytań i wątpliwości.


Kontrole u innych specjalistów


Jeśli przed ciążą lub w jej trakcie doszło do rozwoju różnych problemów zdrowotnych, to konieczne będzie też leczenie ich z pomocą odpowiednich specjalistów. Np. w przypadku rozpoznania cukrzycy ciężarnych konieczna będzie wizyta u diabetologa, a kobiety z zaburzeniami funkcji tarczycy powinny udać się do endokrynologa. Bardzo ważne jest też, aby w ciąży nie zaniedbywać leczenia chorób przewlekłych.

Góra