Artykuł partnerski

Jak wybrać trenażer rowerowy? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Nic nie zastąpi odległych wypraw rowerowych, podczas których można nacieszyć się pięknem mijanych okolic. Niemniej są takie okoliczności, gdy wielkie korzyści może zapewnić trening domowy – np. poza sezonem, przy niesprzyjających warunkach pogodowych czy po doznanej kontuzji. Dzięki trenażerom możesz w zaciszu domowym zaliczać kolejne kilometry na swoim ulubionym rowerze!

Jak wybrać trenażer? Podstawowe informacje

Wybierając trenażer rowerowy, podobnie jak wybierając rower, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Decydujące znaczenie ma oczywiście Twój budżet. Musisz ponadto uwzględnić to, czy trenażer ma umożliwić Ci profesjonalny trening, czy też zapewnić nieco ruchu i dobrej zabawy, gdy pogoda za oknem nie dopisuje. Znaczenie ma również to, na jakich funkcjach Ci zależy. Czy chcesz po prostu pojeździć? A może też myślisz o przydatnych aplikacjach i opcjach smart? To wszystko jest istotne. Nie można przy tym zapominać o najważniejszym. Trenażer musi być kompatybilny z Twoim rowerem!

Jeśli nie chcesz ponosić kosztów zakupu tego sprzętu treningowego, a mimo to korzystać z jego licznych cennych funkcji, z pomocą przyjdzie Ci wypożyczalnia trenażerów rowerowych.

Możesz zdecydować się na wypożyczenie roweru, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Trenażer dostosowany do budżetu

Tak jak w przypadku rowerów ceny nowych trenażerów wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli zatem poszukujesz sprzętu analogowego o podstawowej funkcjonalności, możesz wybrać tańszy produkt. Gdy jednak urządzenie ma pomóc przygotować Ci się do zbliżających się startów, lepiej zrobisz, odkładając na nieco droższy model od renomowanego producenta!

Analogowy czy elektroniczny?

Trenażery rowerowe dzielimy na dwa podstawowe typy – analogowe, czyli pozbawione elektroniki, w których obciążenie ustala się za pomocą manetki, oraz interaktywne. Te drugie mogą komunikować się za pomocą aplikacji, wi-fi i bluetooth z innymi urządzeniami oraz cechują się o wiele większą funkcjonalnością. Nie tylko pozwalają z łatwością regulować parametry jazdy i poznawać wszystkie ważne statystyki, ale też np. odzwierciedlić specyfikę konkretnej trasy!

Rolkowe czy na tylne koło?

Trenażery rolkowe to w zasadzie dwie-trzy rolki, na których ustawia się rower. Korzystanie z tego rodzaju trenażerów jest czynnością dość wymagającą, nic więc dziwnego, że wybierają je przede wszystkim doświadczeni kolarze. O wiele przystępniejszym dla początkujących typem trenażera jest trenażer na tylne koło. Nie wymaga on od trenującego wysokiej koordynacji, gorzej jednak odwzorowuje warunki na szosie. Wadą tego typu sprzętów może być ich głośność.

A może direct drive?

Jeszcze inna kategoria trenażerów to modele direct drive. To urządzenia z napędem bezpośrednim, do których wpina się rower ze zdemontowanym tylnym kołem. Trening na trenażerze direct drive jest wygodny, cichy i w dużym stopniu oddaje warunki jazdy na tradycyjnym jednośladzie! Co więcej, to modele direct drive to zazwyczaj interaktywne trenażery, dzięki którym można ścigać się z rowerzystami z całego świata na platformach takich jak Zwift!

Jesteśmy pewni, że dzięki naszym poradom bez trudu wybierzesz trenażer rowerowy dla siebie. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, czy należysz już do grona profesjonalistów!

Góra