Artykuł partnerski

Czym się różni wierzytelność od należności

Czy wiesz, czym różni się wierzytelność od należności? Prawdopodobnie jak większość osób używasz tych pojęć zamiennie, jednak istnieje pomiędzy nimi ważna różnica. Zrozumienie jej okaże się dla Ciebie przydatne, szczególnie jeśli zajmujesz się windykacją należności od swoich kontrahentów. W tym artykule wyjaśniamy przystępnie, czym różnią się te dwa pojęcia od siebie

Co to jest wierzytelność?

Wierzytelność to pojęcie kluczowe w obszarze windykacji należności. To prawo wierzyciela do żądania zaspokojenia roszczenia od dłużnika. Innymi słowy, wierzytelność definiuje uprawnienie jednej strony umowy do otrzymania od drugiej określonego świadczenia, na przykład zapłaty należnej kwoty pieniędzy.

Wierzytelność powstaje z chwilą nabycia przez wierzyciela prawa do żądania spełnienia świadczenia przez dłużnika. Najczęściej ma to miejsce w momencie podpisania umowy, która określa prawa i obowiązki stron, np. umowy sprzedaży, pożyczki czy kredytu. Wierzytelność może jednak wynikać również bezpośrednio z przepisów prawa, na przykład w przypadku alimentów. Ważne, abyś pamiętał, że to właśnie wierzytelność upoważnia wierzyciela do dochodzenia należnych mu świadczeń.

Czym jest należność?

Należność stanowi przedmiot wierzytelności. To konkretne świadczenie, do którego spełnienia zobowiązany jest dłużnik na rzecz wierzyciela. Najczęściej będzie to zapłata określonej kwoty pieniędzy, jednak należność może też przybierać postać innych świadczeń np. oddania rzeczy czy wykonania usługi.

Istotą należności jest to, że stanowi ona przedmiot roszczenia wynikającego z wierzytelności. To oznacza, że to właśnie należność jest tym, o co wierzyciel może wystąpić do dłużnika na podstawie posiadanego prawa (wierzytelności). Przykładowo, jeżeli wynikająca z umowy kredytu wierzytelność banku, to należnością będą poszczególne raty kapitałowo-odsetkowe, których spłata przez kredytobiorcę jest wymagana.

Kiedy powstaje wierzytelność, a kiedy należność?

Wierzytelność powstaje z chwilą nabycia przez wierzyciela prawa do żądania od dłużnika określonego świadczenia. Najczęściej ma to miejsce w momencie zawarcia umowy pomiędzy stronami, która jest podstawą powstania stosunku zobowiązaniowego.

Na przykład:

  • przy zawarciu umowy kredytu bank nabywa wierzytelność wobec kredytobiorcy,
  • sprzedawca uzyskuje wierzytelność wobec nabywcy po podpisaniu umowy sprzedaży.

Należność natomiast powstaje z chwilą upływu terminu do spełnienia świadczenia przewidzianego umową. Na przykład:

  • jeśli umowa kredytu przewiduje spłatę rat co miesiąc, to należność powstaje z końcem każdego miesiąca,
  • po dostawie towaru nabywca ma należność do zapłaty za niego według ustalonego terminu płatności.

Wierzytelność powstaje jednorazowo z chwilą zawarcia umowy, a należność może powstawać wielokrotnie wraz z upływem terminów świadczeń w niej przewidzianych.

Jak można pozbyć się wierzytelności, a jak należności?

Wierzytelności możesz pozbyć się na dwa sposoby. Po pierwsze, zaspokajając roszczenia dłużnika. Oznacza to spełnienie przez niego świadczenia, o które upomina się wierzyciel na podstawie posiadanej wierzytelności. Po drugie, przez cesję wierzytelności. Cesja wierzytelności polega na przeniesieniu wierzytelności na inną osobę lub podmiot, który tym samym zostaje nowym wierzycielem.

Z kolei, należności możesz pozbyć się, jeśli zapłacisz określoną sumę pieniędzy. W ten sposób wywiążesz się ze zobowiązania. Po drugie, poprzez potrącenie wzajemnych należności. Jeśli strony mają rozliczenia, potrąca się je, pozostawiając jedynie różnicę do zapłaty. Po trzecie poprzez cesję należności. Jeśli zostaną przeniesienie roszczenia z należności na inny podmiot.

W jakim terminie musi zostać zaspokojona wierzytelność, a kiedy należność?

Wierzytelność powinna zostać zaspokojona w terminie wskazanym w umowie/tytule egzekucyjnym będącym podstawą powstania wierzytelności. Standardowo jest to termin:

  • określony w umowie/fakturze itp.,
  • w razie braku takiego zastrzeżenia, wierzytelność powinna być ściągnięta
  • niezwłocznie.

Należność natomiast musi zostać uregulowana w terminie:

  • wskazanym w dokumencie będącym podstawą powstania należności (faktura, umowa itp.),
  • standardowo jest to 14 dni od wystawienia faktury, chyba że strony ustaliły inaczej.

System Vindicat – innowacyjne narzędzie do odzyskiwania należności i zarządzania wierzytelnościami

System Vindicat to nowoczesne narzędzie do zarządzania wierzytelnościami online. Pozwala skutecznie odzyskiwać pieniądze od dłużników w sposób zautomatyzowany.

Korzystanie z systemu jest bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie Vindicat.pl i wprowadzić dane o posiadanych wierzytelnościach. Następnie system przejmuje proces windykacji, wysyłając automatyczne wezwania do zapłaty i inne pisma windykacyjne.

Dużym ułatwieniem jest dostęp do gotowych wzorów pism i dokumentów, które system na bieżąco personalizuje pod konkretną sprawę. Pozwala to profesjonalnie i szybko prowadzić windykację bez konieczności angażowania prawników.

Góra