Artykuł partnerski

Czym jest prezbiopia i jakie są jej objawy? Dowiedz się, jak radzić sobie z niedowidzeniem związanym z wiekiem

Fot. Freepik

Osoby w podeszłym wieku bardzo często borykają się z prezbiopią, choć często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Pojęcie to wydaje się bowiem dość enigmatyczne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym jest starczowzroczność i jakie objawy powoduje.

Prezbiopia – co to takiego?

Prezbiopia, określana także mianem starczowzroczności to przykład choroby oczu, która jest charakterystyczna dla osób w wieku podeszłym. Rzadko kiedy cierpią na nią osoby poniżej czterdziestego roku życia. Istotne jest nie tylko to, by wiedzieć jakie starczowzroczność objawy powoduje, ale i to, by zdawać sobie sprawę z tego, jakie są jej przyczyny. Za tę najistotniejszą uważa się naturalny proces starzenia się organizmu, w tym narządu wzroku. Z wiekiem, soczewka traci elastyczność, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia. To, jak dokuczliwe starczowzroczność objawy wywoła jest jednak kwestią indywidualną.

Jak objawia się starczowzroczność?

Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, jakie starczowzroczność objawy powoduje. Otóż okazuje się, że symptomy tej choroby oczu zależą w dużej mierze od stopnia jej zaawansowania. Na początku, chory może dostrzec, że nieco więcej czasu zajmuje dostosowanie ostrości wzroku. Najprościej dostrzec to przy słabo natężonym oświetleniu. Z czasem pojawiać mogą się również inne objawy, takie jak chociażby bóle głowy czy uczucie przemęczenia oczu. Niestety, symptomy są mało specyficzne, dlatego starczowzroczność może być mylona z innymi chorobami. Diagnozę najlepiej pozostawić doświadczonemu lekarzowi okuliście. 

Jaki tryb życia z prezbiopią prowadzić?

Oprócz wiedzy na temat tego, jakie starczowzroczność objawy powoduje, przydatne będą wskazówki dotyczące stylu życia z prezbiopią. Aby nie pogłębiać tej choroby oczu, zaleca się wykonywanie przerw w przypadku długiej pracy przed komputerem. Pomocne mogą okazać się także systematyczne ćwiczenia narządu wzroku. Osoby zmagające się ze starczowzrocznością powinny również dbać o regularne kontrole okulistyczne. Badania pozwolą ocenić postęp choroby oczu oraz w porę wykryć innego rodzaju nieprawidłowości, na które narażone są osoby po czterdziestym roku życia. Mowa tu między innymi o jaskrze czy o zwyrodnieniu plamki żółtej. Ważna jest również troska o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Z jakich soczewek mogą korzystać osoby cierpiące na starczowzroczność?

Choroby oczu, takie jak starczowzroczność, wcale nie muszą wiązać się z rezygnacją z soczewek kontaktowych. Najlepiej będzie zdecydować się na zakup soczewek wieloogniskowych, zwanych także progresywnymi. Zapewnią one odpowiednią ostrość widzenia i nie będą pogłębiać objawów charakterystycznych dla prezbiopii. Ze względu na to, że starczowzroczności nierzadko towarzyszy suchość oczu, warto regularnie stosować krople nawilżające. Najlepiej sięgnąć po te bazujące na substancji o nazwie hialuronian sodu. To naturalny składnik, którego stosowanie nie grozi ryzykiem wystąpienia zaczerwienienia czy reakcji alergicznej. 

Góra