Dobiegły końca prace konserwatorskie prowadzone w znajdującej się w bocheńskiej kopalni, kaplicy św. Kingi. To największa i najpiękniejsza kaplica Kopalni Soli Bochnia .
Zakres prac konserwatorskich objął odnowienie polichromowanej struktury architektonicznej ołtarza głównego, obejmującej: mensę z antepedium, dwa cokoły, dwa postumenty zdobione i dwie kolumny.
Prace konserwatorskie realizowane pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego Konserwatora Zabytków były możliwe dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Małopolskiego i Powiatu Bocheńskiego.
-Wszystko wskazuje na to, że jest to dopiero początek działań, które przewidziane są w najbliższym czasie do realizacji w zakresie odnowy i zabezpieczenia elementów wyposażenia oraz samej komory w której znajduje się kaplica św. Kingi – zapewniają przedstawiciele kopalni.
Efekty zakończonego właśnie etapu prac będzie można podziwiać podczas tegorocznej Pasterki, 24 grudnia.
Ołtarz w kaplicy św. Kingi powstał po 1861 roku dla zamówionego obrazu św. Kingi u malarza Krasińskiego. Został wykonany przez górników. Pod koniec XIX wieku uruchomiono nowe wyrobisko naprzeciw wnęki z ołtarzem. Początek XX wieku spowodował poszerzenie zakresu prac w kopalni o niższe poziomy. Po długiej przerwie, w 1918 r. kaplicę udostępniono do użytku wraz z ołtarzem i obrazem. W okresie międzywojennym były tu odprawiane msze święte. W czasie okupacji i po wojnie, do 1956 r. kaplica była nieczynna.