Tarnowski Klaster Przemysłowy zdecydował się na przygotowanie wniosku o dofinansowanie odwiertów, które potwierdzą występowanie na terenie tarnowskim gorących źródeł.
– W naszym kraju istnieją bogate zasoby energii geotermalnej, która ma największy potencjał ze wszystkich odnawialnych źródeł energii – mówi Robert Wardzała, prezes tarnowskiego Klastera Przemysłowego. – Dlatego, jeśli tylko będzie taka możliwość, powinniśmy go wykorzystać. To jedyna opcja na XXI wiek.
Przygotowanie wniosku o dofinansowanie kosztownych, ale koniecznych odwiertów, wymaga spełnienia trzech warunków. Pierwszy – to opracowanie projektu robót geologicznych na wykonanie badawczego otworu geotermalnego Tarnów T-1 – na działce będącej własnością klastera.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o dofinansowanie. Ma on zawierać analizę możliwości wykorzystania zasobów geologicznych oraz kosztorys. Kolejny etap to opracowanie tzw. studium wykonalności wykorzystania ciepła geotermalnego do celów ciepłowniczych w Tarnowie.
Koszty oscylują wokół kwot sięgających 20 milionów złotych. Są jednak pokrywane z budżetu centralnego. A efekty mogą być znacznie większe. W przypadku pozytywnego wyniku odwiertów, tarnowianie mogliby korzystać z taniej ciepłej i ekologicznie pozyskiwanej wody.
– Jest więc o co walczyć – mówi prezes Robert Wardzała. – Uważam, że obowiązkiem klastera jest zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.