
Intensywne opady deszczu doprowadziły do zniszczenia ulicy Wacława Korty w Bochni (przecznica ul. Kurów). Po ulewach w lipcu ub. roku droga runęła wraz z osuwiskiem, które jak zdradzają mieszkańcy, dawało się we znaki od dłuższego czasu. Drogę zamknięto.
Minął rok i przejazd tym odcinkiem, nadal jest niemożliwy. Do sprawy powrócił jeden z naszych Czytelników.
– Czy w UM w Bochni nie ma kompetentnej osoby, aby podjął decyzję o natychmiastowej odbudowie ulicy, zwłaszcza, że w obecnej porze są idealne warunki atmosferyczne do wykonywania takich prac. Na co czekają urzędnicy, czy sprawia im przyjemność, że mieszkańcy szanujący, a nie łamiący przepisy, wykonują kosztowne objazdy – pyta mieszkaniec Bochni z liście skierowanym do redakcji portalu bochniazbliska.pl.
Nasz Czytelnik przypomina, że miasto jest w posiadaniu ekspertyzy geologicznej wskazującej nieprawidłowość „partactwo wykonania nasypu” i wskazującej sposób jego odbudowy.
-Czy w obecnej sytuacji ważniejsze są budowane obecnie chodniki i oświetlenia w tym rejonie niż przywrócenie ruchu – pyta mieszkaniec Bochni.
Andrzej Koprowski z UM w Bochni zapewnia, że w budżecie na rok 2019 przewidziano wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej na ul. Korty.
– O ile dobrze pamiętam zerwano umowę z projektantem, który dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę miał przygotować do końca marca 2018 r. Po kilkukrotnym wezwaniu, bodajże w sierpniu ur. umowa została zerwana wraz z naliczeniem kar umownych. Cała procedura projektowania i uzyskania odpowiednich pozwoleń trwa około 10 miesięcy – informuje urzędnik magistratu.
Andrzej Koprowski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego UM w Bochni zapewnia, że wspomniana ekspertyza geologiczna zawiera cały szereg możliwych przyczyn wystąpienia osuwiska i określanie tego: „partactwo wykonania nasypu” jest nieuprawnione.
-Trudno nie rozumieć rozgoryczenia mieszkańców tamtego terenu i nie rozumieć słusznych roszczeń o przywróceniu ruchu na wspomnianym odcinku drogi, jednak nie można z doskoku prowadzić tak poważnych prac jak stabilizacja osuwiska – podkreśla.
Według przedstawiciela magistratu do starostwa został złożony projekt robót geologicznych dla opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej sporządzonej w celu określenia warunków geologiczno-inżynierskich, dla zabezpieczenia osuwiska zlokalizowanego przy ul. Korty.
Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte i jest w toku. Nie wiadomo jednak, kiedy się zakończy.
