- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. W bibliotece spotkanie z prof. Marcinem Starzyńskim i promocja książki „O soli. Najstarsze relacje o żupach krakowskich”

- REKLAMA -

Biblioteka w Bochni zaprasza na spotkanie z prof. Marcinem Starzyńskim i promocję książki „O soli. Najstarsze relacje o żupach krakowskich”. Rozmowę poprowadzi prof. Andrzej Marzec.

16 czerwca godz. 17.30, sala klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Żupy krakowskie w Bochni i Wieliczce od setek lat wzbudzają nie gasnący podziw i stanowią obiekt zainteresowania przyjezdnych z całego świata. Już od wieku XV kopalnie bocheńska i wielicka były sławione w poezji i prozie, a także opisywane w relacjach urzędowych w języku łacińskim.

Marcin Starzyński w książce „O soli. Najstarsze relacje o żupach krakowskich” przekazuje polskiemu czytelnikowi zbiór owych poetyckich, prozatorskich i urzędniczych relacji przetłumaczonych na język polski, co pozwala zapoznać się z nimi czytelnikowi nie znającemu języka Cycerona. (…) Część źródłowa książki obejmująca XV-XVII wieczne relacje o krakowskich salinach poprzedzona została obszernym wstępem, w którym czytelnik może znaleźć wiele informacji o autorach wybranych tekstów, o tłumaczeniach, znajdziemy tu również bogatą bibliografię odnoszącą się do zamieszczonych źródeł.

Przedstawione relacje autor dzieli na trzy kategorie – opisy urzędnicze, relacje prozatorskie i obrazy wyobraźni poetyckiej.

Książka Marcina Starzyńskiego stanowi bardzo ciekawy i potrzebny dzisiejszemu odbiorcy zbiór dawnych tekstów źródłowych poświęconych żupom krakowskim. Współczesny czytelnik może znaleźć w niej mnóstwo ciekawych informacji na temat tak popularnych, także dzisiaj, kopalń solnych w Wieliczce i Bochni.

Autor zamieścił w niej częściowo przetłumaczone przez siebie, niedostępne do tej pory w języku polskim urzędowe i poetyckie relacje z salin krakowskich, częściowo sięgnął po przełożone już teksty, jednak ich dostępność w dawnych edycjach była ograniczona czy to ze względu na szczupłość nakładu, czy odległy czas wydania. Zebranie owych tłumaczeń w jednym zbiorze, opracowanie ich, opatrzenie komentarzem, dodanie informacji biograficznych o poszczególnych autorach, zamieszczenie bibliografii jest inicjatywą godną pochwały.

Książka „O soli. Najstarsze relacje o żupach krakowskich” stanowi zatem cenny zbiór materiałów nie tylko dla specjalistów, lecz także dla zwykłych czytelników pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania krakowskich salin w latach świetności państwa polskiego (z recenzji dr hab. Marka Hermanna, prof. UJ).


Podczas spotkania będzie można nabyć książkę i otrzymać autograf od autora.

Kliknij i dodaj komentarz
- REKLAMA -
Góra