- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Ponad 700 tys. dla szpitala na wsparcie pielęgniarskiej opieki długoterminowej

- REKLAMA -

Kolejny spory zastrzyk finansowy dla brzeskiego szpitala. Placówka otrzymała ponad 700 tys. zł z Funduszy Europejskich na wsparcie pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup samochodu do przewozu osób z niepełnosprawnościami, ale też zakup sprzętu i wyposażenia medycznego niezbędnego do świadczenia usług medycznych w ramach opieki długoterminowej. Projekt zostanie zrealizowany do końca sierpnia tego roku.

W SPZOZ w Brzesku pracuje 13 pielęgniarek świadczących domową opiekę długoterminową. Jest ona dedykowana pacjentom wymagającym stałej pomocy z powodu chorób, niepełnosprawności lub podeszłego wieku.

Każda z pielęgniarek odbywających wizyty domowe, musi więc dysponować kompletem niezbędnego wyposażenia, który pozwoli na sprawną, kompleksową pomoc choremu w jego domu.

To bardzo ważne, aby, kiedy jest to możliwe, fachowa opieka była prowadzona w warunkach domowych. Pozwala to na uniknięcie izolacji pacjenta, wpływa także na jego poczucie bezpieczeństwa – mówi Alicja Syty, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

– Warto podkreślić również, że domowa opieka pielęgniarska stanowi alternatywę dla stacjonarnej opieki w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Oprócz korzyści dla pacjenta, taka domowa opieka stanowi również mniejsze obciążenie dla NFZ. Koszt zapewnienia opieki pacjentowi w długoterminowej opiece pielęgniarskiej jest znacznie niższy niż w zakładzie stacjonarnym. Mimo to, za ubiegły rok NFZ zapłacił jedynie 50% nadwykonań należnych szpitalowi za udzielone świadczenia w zakresie domowej opieki długoterminowej – dodaje dyrektor Alicja Syty.

W ramach opieki długoterminowej szpital  świadczy bezpłatne usługi medyczne, higieniczno-pielęgnacyjne, rehabilitacyjne. To między innymi leczenie ran i odleżyn, zmiana opatrunków, cewników, podaż leków, podłączenie kroplówek, robienie zastrzyków, pomoc opiekunom chorego i nauka zasad pielęgnacji i codziennych czynności – mycie, podawanie leków, karmienie, pomoc w pionizowaniu chorego, podstawowe ćwiczenia ogólnousprawniające.

W ramach opieki, pielęgniarki mogą także przepisać niektóre leki zgodnie z uprawnieniami, wypisać skierowania na określone badania oraz zlecenia na wyroby medyczne (wózki inwalidzkie, okulary itp.).

Warto zaznaczyć, że w ramach projektu przewidziano zakup sprzętu w postaci termometrów, aparatów do mierzenia ciśnienia, aparatów EKG, pulsoksymetrów, glukometrów, pionizatorów, stolików przyłóżkowych, wanien do mycia, rollerów do ćwiczeń, łóżek i wózków elektrycznych, materacy przeciwodleżynowych, koncentratorów tlenu, kufrów pielęgniarskich, a także samochodu przystosowanego do transportu osób z niepełnosprawnościami oraz wózka inwalidzkiego, które pozwolą na transport pacjentów z niepełnosprawnościami.

Program: Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

  • Wartość projektu: 774 042,25 zł
  • Wartość dofinansowania: 712 118,87 zł
  • Wkład własny: 61 923,38 zł
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra