- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. W piątek promocja książki Czesława Anioła „Szlak węgierski. Z przeszłości do turystycznego poznawania”

- REKLAMA -

Biblioteka oraz Wydawnictwo Regis zapraszają na promocję książki Czesława Anioła „Szlak węgierski. Z przeszłości do turystycznego poznawania”. Wydarzenie zaplanowano na 15 listopada o godz. 17.30 w sali klubu Biblioteki ul. Mickiewicza 5

Czesław Anioł, z urodzenia Lipniczanin, jest geografem, podróżnikiem, krajoznawcą, pisarzem, poetą i fotografem. Dotychczas ukazało się kilka książek jego autorstwa: „Rezerwaty i pomniki przyrody na szlakach turystycznych Beskidów”, „Małe Pieniny: informator krajoznawczo-przyrodniczy” i „Powiat tarnowski”. Są wśród nich również publikacje poświęcone rodzinnej miejscowości „Lipnica Murowana. Krajobrazy przyrody i dziedzictwa kulturowego” i „Światło braci cechowych”.

Najnowszą książkę Czesław Anioł poświęcił szlakowi węgierskiemu, który wiódł z Krakowa do Budy i miał niegdyś ogromne znaczenie gospodarcze. Przechodził m.in. przez powiat bocheński i brzeski. Przemieszczali się po nim kupcy, królowie, podróżnicy…. Dziś może posłużyć turystom pragnącym poznać tę część Małopolski, w tym i Bochnię. Pięknie wydana, bogato ilustrowana publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Regis.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie i otrzymać dedykację autora. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

…………….

Gdy geograf, poeta, podróżnik, to aktywności jednego człowieka, jak w przypadku Pana Czesława, to możemy z podziwem i ze wzruszeniem powiedzieć, że to wyjątkowy erudyta o niezwykle szerokich horyzontach i wachlarzu zainteresowań, wielu talentów i ogromnej wrażliwości. Jest więc, jak to już stwierdzono wcześniej, wybitnym lipniczaninem.

– Szlak węgierski jest turystycznym szlakiem tematycznym o cha­rakterze regionalnym, który odcisnął wyraźny ślad w dziejach Rzeczpospolitej, zwłaszcza obszaru Małopolski – wyjaśnia Czesław Anioł. – Pod pojęciem „szlaku węgierskiego” nie kryje się jedna, lecz kilka niezależnych od siebie dróg. W jeden szlak wiąże je wyłącznie kierunek, ku któremu zmierzały te drogi, a wiodły oczywiście ku Węgrom.

Z Krakowa do Budy kupcy najczęściej wędrowali najpierw obrzeżami Puszczy Niepołomickiej, a następnie przez Bochnię, Wiśnicz, Lipnicę Muro­waną, Iwkową, Czchów, Nowy i Stary Sącz, Piwniczną i Muszynę. Wędrowały też tędy orszaki królewskie Ludwika Węgierskiego, Elżbiety Łokietkówny, Ja­dwigi Andegaweńskiej, Kazimierza Wielkiego czy Władysława Warneńczyka. Integralną częścią szlaku był system obronny: ufortyfikowane grody, mury, strażnice i zamki. Niektóre z nich przetrwały częściowo do dzisiaj. Szlak przy­czyniał się do znaczącego rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziem, przez które przebiegał, a ponieważ w jego obrębie istniało wiele tras alternatywnych, rozwój ten dotyczył stosunkowo rozległego obszaru.

Czesław Anioł połączył w swojej najnowszej książce zestaw niezbędnych faktów historycz­nych dotyczących istnienia szlaku węgierskiego ze spojrzeniem na wskroś współczesnym – spojrzeniem człowieka, który przy tym szlaku się urodził i wychował, a następnie z niegasnącą fascynacją przemierzał go po wiele­kroć i z ciągłym zachwytem patrzył na jego dziedzictwo historyczno-przy­rodnicze. Swą fascynację od lat próbuje zaszczepić Czytelnikom swoich publikacji.

Książka powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku”.

Partnerami wspierającymi tę publikację są: Gmina Czchów, Gmina Gnojnik, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gmina Iwkowa, Gmina Korzenna, Gmina Lipnica Murowana,

Gmina Łososina Dolna, Gmina Nowy Wiśnicz, Miasto Bochnia, Miasto i Gmina Niepołomice, Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Starostwo Powiatowe w Bochni.

Książka dostępna jest m.in. w Galerii Kopalnia Sztuki Bochnia oraz w księgarni internetowej wydawnictwa: www.wydawnictwo-regis.pl

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra