W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się uroczystość wręczenia medali „Dziękujemy za Wolność”. Stowarzyszenie Sieć Solidarności po raz kolejny uhonorowało działaczy, którzy w latach 80. walczyli o wolność i demokrację w Polsce. Wśród odznaczonych znaleźli się bohaterowie Solidarności z Bochni i regionu, którzy swoją postawą zapisali ważną kartę w historii kraju.
Solidarność to wyjątkowy, oddolny ruch społeczny, w którym uczestniczyło wiele osób. Często już w nowej Polsce swoją działalność konspiracyjną zachowywali tylko dla najbliższych. Dzięki działalności Stowarzyszenia Sieć Solidarności możemy na nowo odkrywać historię zwykłych ludzi i ich niezwykłych czynów w trudnych czasach rodzącej się wolności. Cieszę się, że uroczystość wręczenia medali mogła odbyć się w Starostwie Powiatowym w Bochni — powiedział Adam Korta Starosta Bocheński.
Kapituła medalu po raz XXVIII uhonorowała działaczy „Solidarności”, którzy swoją postawą i działalnością przyczynili się do walki o wolność. Medal stanowi symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania dla możliwie szerokiego kręgu ludzi, którzy po 13 grudnia 1981 roku brali udział w budowaniu wolnej, niepodległej, demokratycznej i samorządnej Rzeczpospolitej Polski. Tym razem wyróżniono osoby związane z „Solidarnością” z miasta i regionu Bochni.
Według Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Bochnia zapisała ważną kartę w historii małopolskiej „Solidarności”. Prowadzono tu szeroką działalność związkową – w Zakładach Przetwórstwa Hutniczego, Kopalni Soli, wśród pracowników oświaty, służby zdrowia, a także w mniejszych zakładach pracy. Od stanu wojennego do końca PRL ukazywało się tu, nigdy nie wykryte, konspiracyjne pismo „Kurierek”.
Podczas uroczystości wręczono 25 medali. Odznaczenia otrzymali: Eugeniusz Bilos, Józef Cabała, Roman Chmiel, Stanisław Dębosz, Ryszard Dźwigaj, Barbara Kocot, śp. Irena Konieczna, Bronisław Krakowski, Bogusław Lula, śp. Jan Orzeł, Andrzej Pacuła, Grażyna Palej, ks. Józef Pawula, śp. Henryk Płachta, Marek Prorok, Jan Przyborowski, Zbigniew Rojek, Ewa Rojek, śp. Stanisława Sowieńska, Czesław Świder, śp. Maria Tadel, Marian Trojan, śp. Zdzisław Wachel, śp. Piotr Zięba, Zbigniew Konstanty.
Dotychczas wręczono łącznie 973 medale. Wśród odznaczonych są również osoby związane z Bochnią: Jerzy Orzeł, Jerzy Uczkiewicz, Wojciech Modelski, Józef Mroczek, Eugeniusz Oleksiński, Teofil Wojciechowski, Jarosław Potasz, Witold Bawolski, Aleksander Rogoda, Dorota Sidorowicz, ks. Józef Korzeń.
historyk nie z IPN
03 września 2024 godzina 10:14
Medale sami sobie solidarnosciowcy muszą przyznawać bo wiekszosc społeczeństwa widzi co z Polska zrobily PiS I PO – 2 główne „konary”, które wyrosły z drzewa o nazwie „S”. Sieć Solidarności nic nie podaje jak ogromną kasę dostali czołowi i lokalni działacze z tytulu „rekompensaty” za styropian.Moze Redakcja przypomni bo jeszcze są dokumenty sądowe ale słabo nagłośnione. W odróżnieniu od „zasług” panny S i pana JP2 w rzekomym pokonaniu starego ustroju. O Gorbaczowie i Jaruzelskim dziwnie wszyscy zapomnieli…
Gość P
04 września 2024 godzina 12:48
Pisz „petycję” – ośle
historyk- amator
05 września 2024 godzina 21:59
Jak w Polsce zmieniał się ustrój polityczny to JP2 nie był świętym. Został nim w 2014 r ale wcześniej był beatyfikowany wraz z innym byłym papieżem Piusem , który wyjątkowo źle zapisał się w pamięci Polaków bo nigdy nawet nie potępił publicznie Hitlera za niemieckie zbrodnie dokonana w trakcie II wojny na wielu narodach świata. Ciekawostką świadczącą że kanonizacja to proces religijno – polityczny jest fakt , że naciskiem Izraela do tej pory nie uznano Piusa za świętego
Pozdrawiam.
04 września 2024 godzina 08:26
historyk nie z IPN… . Gdybyś miał choć trochę w sobie człowieczeństwa napisał byś ,,i św.Jana Pawła II”,mimo wszystko pozdrawiam Cię i życzę dużo zdrowia.