Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni zatrzymali kierującego seatem, który przekroczył dozwoloną prędkość. Jak się okazało, mężczyzna miał cofnięte uprawnienia, za wykroczenia, które popełnił w trakcie okresu próbnego dla młodych kierowców.
W czwartek (22 sierpnia br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili w Łapanowie działania, których celem była kontrola prędkości kierujących pojazdami. Tuż przed godziną 21 mundurowi zatrzymali osobowego seata. Wykonany przez nich pomiar wskazał, że prędkość, z jaką poruszał się pojazd była o 25 km/h większa niż pozwalały na to przepisy obowiązujące w tym miejscu.
Kierującemu tym pojazdem mężczyźnie policjanci wskazali powód kontroli, a następnie sprawdzili jego dane w policyjnej bazie informatycznej. Wynik wskazał, że 23-latek z powiatu limanowskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Wydana w tej sprawie decyzja starosty limanowskiego miała miejsce w związku z popełnieniem przez 23-latka 3 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w okresie do 2 lat od wydania prawa jazdy, czyli w okresie próbnym dla młodych kierowców. W chwili kontroli mieszkaniec powiatu limanowskiego był trzeźwy.
Niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przypominamy: okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.
W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się m.in. przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Młody kierowca straci prawo jazdy m.in. w przypadku przekroczenia w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo lub trzy wskazane wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.