
Radni Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej zwrócili się do przewodniczącego RM w Bochni o wprowadzenie do porządku obrad wrześniowej sesji uchwały w sprawie zmiany regulaminu Rynku w Bochni.
-Podjęta przed 2 laty Uchwała RM Bochnia okazała się bublem prawnym, nierealnym do wyegzekwowania głównie z powodu absurdalnych zakazów zawartych z Regulaminie będącym integralną częścią. Jej miałkość prawna wynika z faktu, że prawie wszystkie zapisane w niej zakazy opisane są w normach prawnych wyższego rzędu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Chodzi o zakaz niszczenia mienia publicznego wynika z art. 124 Kodeksu Wykroczeń i art. 288 par.1 KK oraz art. 115 par.21 KK, kwestie dot. picia alkoholu w miejscach publicznych reguluje art.43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości z dn.26.10.1982 z pózn.zm., kwestie dotyczące organizacji i zasad ruchu na drogach i placach publicznych (w tym także drogach wewnętrznych) regulują przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 z pózn. zm.
-Rynek w Bochni oraz otaczające go ulice stanowią integralną część miejskiej przestrzeni publicznej która nie wymaga dodatkowego „Regulaminu” jak z niej należy korzystać. Niektóre opisane w dotychczasowym „Regulaminie” zakazy są wręcz absurdalne ( np. zakaz jazdy po płycie Rynku na rowerach, hulajnogach a nawet na rolkach, wrotkach, deskorolkach (!). Zakazy te są niezgodne z zasadami współżycia społecznego i zdrowym rozsądkiem – odbierane są przez wielu mieszkańców jako antyobywatelskie. Narażają one na śmieszność zarówno autorów tych zakazów jak też całą społeczność Bochni, która w mediach podawana jest jako przykład miasta fatalnie zarządzanego przez urzędników oraz radnych akceptującym ich intelektualne fajerwerki – napisali autorzy projektu.
-Inną sprawą jest stawianie w niewdzięcznej roli Policji i Straży Miejskiej, które zamiast marnować swój czas na ochronę porządku publicznego przed rzeczywistymi zagrożeniami – aby zachować powagę swoich instytucji muszą tolerować masowe łamanie bezdusznych przepisów ustanowione przez lokalne władze – czytamy w uzasadnieniu.
Radni BWS podpowiadają, że publiczna informacja (w formie widocznej tablicy informacyjnej, a nie regulaminu ) powinna dotyczyć wyłącznie fontanny i określać, że:
- 1. Fontanna stanowi własność Gminy Miasta Bochnia.
- 2. Administratorem fontanny jest BZUK Bochnia – adres, telefon.
- 3. Woda z fontanny nie nadaje się do picia.
- 4. Spektakle muzyczne odbywają się w terminie – data, godzina.
Najbliższa sesja zaplanowana jest na 28 września.
