- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Jerzy Lysy: regulamin bocheńskiego Rynku to prawny bubel. Radni BWS chcą jego uchylenia

- REKLAMA -
Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

Radni Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej zwrócili się do przewodniczącego RM w Bochni o wprowadzenie do porządku obrad wrześniowej sesji uchwały w sprawie zmiany regulaminu Rynku w Bochni.

-Podjęta przed 2 laty Uchwała RM Bochnia okazała się bublem prawnym,  nierealnym do wyegzekwowania głównie z powodu absurdalnych zakazów zawartych z Regulaminie będącym integralną częścią. Jej miałkość prawna wynika z faktu, że prawie wszystkie zapisane w niej zakazy opisane są w normach prawnych wyższego rzędu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Chodzi o zakaz  niszczenia mienia publicznego  wynika z art. 124 Kodeksu Wykroczeń  i art. 288 par.1  KK   oraz art. 115 par.21 KK, kwestie dot.  picia alkoholu  w miejscach publicznych reguluje  art.43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości z dn.26.10.1982  z pózn.zm., kwestie dotyczące organizacji i zasad ruchu na drogach i placach publicznych (w tym także drogach wewnętrznych)  regulują przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 z pózn. zm.

-Rynek w Bochni oraz otaczające go ulice stanowią integralną część miejskiej przestrzeni publicznej która nie wymaga dodatkowego „Regulaminu” jak z niej należy korzystać.  Niektóre  opisane w dotychczasowym „Regulaminie” zakazy są wręcz absurdalne ( np. zakaz jazdy po płycie Rynku na rowerach, hulajnogach a nawet na rolkach, wrotkach, deskorolkach (!). Zakazy te są niezgodne z zasadami współżycia społecznego i zdrowym rozsądkiem  – odbierane są przez wielu  mieszkańców jako antyobywatelskie. Narażają one na śmieszność  zarówno autorów tych zakazów jak też całą społeczność Bochni, która w mediach  podawana jest jako przykład miasta fatalnie  zarządzanego przez urzędników oraz radnych  akceptującym ich intelektualne fajerwerki – napisali autorzy projektu.

-Inną sprawą jest stawianie w niewdzięcznej roli Policji i Straży Miejskiej, które zamiast marnować swój czas na ochronę porządku publicznego przed rzeczywistymi zagrożeniami –  aby zachować powagę swoich instytucji  muszą  tolerować masowe  łamanie  bezdusznych  przepisów  ustanowione przez lokalne władze – czytamy w uzasadnieniu.

Radni BWS podpowiadają, że publiczna  informacja  (w formie widocznej  tablicy informacyjnej, a nie regulaminu ) powinna  dotyczyć wyłącznie fontanny i  określać, że:

 • 1. Fontanna stanowi własność Gminy Miasta Bochnia.
 • 2.  Administratorem  fontanny jest BZUK Bochnia – adres, telefon.
 • 3. Woda z fontanny nie nadaje się do picia.
 • 4.  Spektakle muzyczne odbywają się w terminie – data, godzina.

Najbliższa sesja zaplanowana jest na 28 września.

5 komentarzy

5 Comments

 1. Avatar

  obserwator

  21 września 2023 godzina 15:39

  Panowie Radni BWS to są konieczne takie ograniczenia, bo zobaczcie z czego zbudowane są schody ( panele brązowe) i jak zachowuje się kostka brukowa ( spękania )!

 2. Avatar

  Dworzec PKP się kłania

  21 września 2023 godzina 20:52

  Kolasiński już zasłynął jako niekompetentny i rozrzutny urzędas z marnym i beznadziejnym zarządzaniem ….co widać przy każdej inwestycji.

 3. Avatar

  obywatel

  21 września 2023 godzina 22:41

  Ograniczenia są konieczne ale w uprawnieniach zawodowych i wynagrodzeniu osób które projektowały takie dziadostwo (pamiętamy fontannę na plastikowych rurkach pod płytami !) , ludzi którzy kierowali tymi fuszer-pracami oraz pracowników burmistrza, którzy w jego imieniu zaakceptowali to wszystko .
  A burmistrzowi , który kazał zapłacić za to partactwo konieczne jest zakończenie 13-letniej „misji” burmistrza, w trakcie której wyraźnie podciągnął sobie wysokość nauczycielskiej emerytury.

  • Avatar

   Anonim

   22 września 2023 godzina 11:31

   Llysy niech rządzi bo jego rządy już dawno się skonczyly

 4. Avatar

  Bochnianin

  22 września 2023 godzina 17:42

  Bełkot politykierów co „wszystko wiedzą najlepiej”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra