Od kilku dni jakość powietrza na terenie Bochni jest bardzo zła. Przekroczone są dopuszczalne poziomy dla pyłu PM10 i PM2,5. Wpływ na tę sytuację ma niska temperatura, ale też domowe piece grzewcze, które w ostatnich dniach są systematyczniej eksploatowane.
Dziś rano PM10 wskazywał na 130µg/m3 przy poziomie dopuszczalnym 50 µg/m3 natomiast pył zawieszony PM 2,5 – 80 µg/m3 przy poziomie dopuszczalnym 25 µg/m3.
Zdecydowanie lepiej ma się sytuacja w Brzesku, tam dopuszczalne progi też są przekroczone, ale mniej.
Stan zanieczyszczenia powietrza w Bochni można obserwować na bieżąco za pośrednictwem Portalu Bochnia z bliska. Zakładka, w której odczytamy aktualne stężenie, znajduje się po lewej stronie witryny, tuż pod aktualną informacją o pogodzie.
Jakie są normy?
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3,
Poziom informowania – 200 µg/m3
Poziom alarmowy – 300 µg/m3
Pył zawieszony PM 2,5
to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.
Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3
Benzo(a)piren
to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Dopuszczalny średnioroczny poziom B(a)P to 1 ng/m3