Przywykliśmy do kupowania kosmetyków, których używamy przez dłuższy czas. Nawet wydając większe kwoty, mamy komfortowe poczucie, że sięgamy po produkty, które są wydajne. Jednak współczesne trendy w pielęgnacji skóry coraz częściej uwzględniają kosmetyki do użytku jednorazowego. Wśród nich znajdują się maseczki do twarzy w płachcie. Dlaczego nie powinno się stosować ich na skórę wielokrotnie? Czy istnieją jakieś maseczki w płachcie, których można używać więcej niż raz? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Maseczki w płachcie – dlaczego są jednorazowe?
Maseczki do twarzy w płachcie z założenia powstały do użytku jednorazowego. Mają zapewniać wygodną pielęgnację skóry twarzy i szybkie rezultaty, na przykład nawilżenie, oczyszczenie, wygładzenie albo rozjaśnienie cery. Mają wiele atutów, ponieważ:
- Są łatwe do przechowywania i transportu – cienkie, elastyczne saszetki bez trudu mieszczą się w bagażu podręcznym. W rezultacie możesz używać ich nie tylko w domu, ale również na wyjazdach. Nie wymagają rozrabiania i czasochłonnej aplikacji – wystarczy rozłożyć je na czystej skórze.
- Zawierają mniej konserwantów – ponieważ są używane od razu po otwarciu opakowania, nie muszą zawierać substancji zapobiegających psuciu się formuły mającej kontakt z powietrzem. Z tego względu stwarzają niższe ryzyko podrażnienia skóry.
- Można używać je jako chłodzące kompresy – szczelnie zapakowane maseczki w płacie nadają się do przechowywania w lodówce. Po wyjęciu dają kojące uczucie chłodu na skórze.
Dlaczego nie powinno się wielokrotnie używać tej samej maseczki w płachcie?
Masz ulubioną maseczkę do twarzy w płachcie i w danym momencie nie możesz kupić kolejnej lub, co gorsza, nie jest ona dłużej dostępna w sprzedaży? W takich sytuacjach w głowie może pojawić się myśl: czy maseczki w płachcie są jednorazowe? Niestety, te dostępne do zakupu w drogeriach jak najbardziej tak, ponieważ:
- Formuła maseczki wysycha – chociaż tkanina przeciwdziała zbyt szybkiemu odparowywaniu składników aktywnych, każda maseczka w płachcie stopniowo traci wilgoć. Między innymi z tego względu nie należy przetrzymywać maseczki na twarzy dłużej, niż zaleca producent, ponieważ wysusza to skórę. Sucha tkanina nie ma już swoich pierwotnych właściwości pielęgnacyjnych, a zwilżenie jej wodą nie zdoła ich przywrócić.
- Tkanina brudzi się – mimo że maseczkę do twarzy w płachcie aplikujemy na oczyszczoną i stonizowaną skórę, i tak jej tkanina ma kontakt z zanieczyszczeniami. Może przykładowo dotykać ranek i wyprysków, na których bytują bakterie. Gromadzi się na niej również naskórek. Późniejsze przechowywanie takiej maseczki jedynie namnaża szkodliwe dla zdrowia skóry drobnoustroje.
- Maseczka niszczy się – nawet jeśli chciałoby się wyprać maseczkę, na przykład dlatego, że sporo serum pozostało jeszcze w opakowaniu, większość maseczek może rozpaść się lub odkształcić. Wynika to z delikatnych materiałów, jakie stosuje się do ich produkcji, na przykład hydrocelulozy, żelu, mikrofibry, fizeliny, nano-jedwabiu czy celulozy drzewnej. Z tego powodu pozostałości serum lepiej od razu wmasować w skórę, na przykład szyi i dekoltu.
Maseczki w płachcie a ekologia
Osoby starające się ograniczyć zużycie plastiku szczególnie może interesować to, czy maseczki w płachcie są jednorazowe. Jeśli chcemy na stałe wdrożyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej i stosować kilka razy w tygodniu, zużywamy przecież więcej plastikowych opakowań, a nie wszystkie tkaniny maseczek są biodegradowalne. Z tego względu atrakcyjną alternatywę może stanowić zakup lub samodzielne wykonanie płachty z wycięciami, którą można prać i używać wielokrotnie.
Maseczki w płachcie do użytku wielokrotnego
W niektórych drogeriach i sklepach internetowych kupić można suche płachty z otworami na oczy, usta i nos, które można nasączać wybranym przez siebie serum lub naturalnymi składnikami. Takie tkaniny nadają się do prania, zarówno ręcznego, jak i w pralce (po wybraniu programu dla delikatnych materiałów). Jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie stanowi samodzielne wykonanie płachty, na przykład z cienkiego, bawełnianego t-shirtu, chusty albo tkanej gazy. Wystarczy:
- Obrysować ołówkiem owal swojej twarzy na tkaninie.
- Zaznaczyć wycięcia na oczy, usta i nos.
- Ostrymi nożyczkami wyciąć kształty. Można dodatkowo naciąć brzegi materiału przy policzkach, podbródku oraz czole, by maseczka lepiej się układała.
- Wyprać płachtę przed pierwszym użyciem.
- Dokładnie wysuszyć materiał.
Tkaninę można nasączyć zarówno wybranym serum do twarzy, jak i naturalnymi składnikami, które akurat ma się w domu. Właściwości pielęgnacyjne mają między innymi napary ziołowe, jogurty, miód, banany, awokado, żółtka, cynamon i wiele innych produktów spożywczych.
Zalety i wady wielorazowych maseczek w płachcie
Kupione czy też samodzielnie wykonane maseczki w płachcie do użytku wielorazowego są bardziej ekologiczne. Ich atutem jest również możliwość jak najlepszego dopasowania do własnego kształtu twarzy. Warto mieć jednak na uwadze, że takiemu akcesorium trudno będzie w pełni sprostać właściwościom jednorazowej maseczki w płachcie:
- Gruby materiał może pochłaniać więcej serum, zmniejszając wydajność stosowanych kosmetyków.
- Oryginalnie zapakowane maseczki w płacie zawierają optymalną, odmierzoną ilość serum i składników aktywnych. Dozując je samodzielnie, możesz używać za mało lub zbyt dużo produktu.
- Pranie maseczki stwarza ryzyko alergii kontaktowych wynikających ze stosowania detergentów.
- Trudno jest odtworzyć oryginalny skład ulubionej maseczki do twarzy w płachcie.
- Stosowanie maseczki wielorazowej wymaga więcej czasu – trzeba przygotowywać własne formuły.
- Nawet jeśli chcesz oszczędzić, używając maseczek wielorazowych, i tak musisz liczyć się ze zużywaniem kosmetyków, takich jak serum, olejki czy hydrolaty, jakimi można nasączać tkaniny.
Jeśli zależy Ci na wygodzie stosowania jednorazowych maseczek w płacie, jednak masz na uwadze dobro środowiska naturalnego, wybieraj produkty wykonane z biodegradowalnych materiałów i w ekologicznych opakowaniach. Sprawdź maseczki do twarzy w płachcie dostępne na stronie Wybieramykolagen.pl