Artykuł partnerski

Tworzenie grafik artystycznych: Podstawowe techniki i narzędzia

Aby tworzyć grafiki artystyczne, potrzeby jest właściwy warsztat umiejętności. Odpowiednie ćwiczenia, rozwijanie swojej kreatywności i ciągła praktyka sprawią, że rysunki będą bardziej zaawansowane, a Ty częściej zadowolony z efektów. Żeby jednak dojść do takiego etapu, należy zacząć. To właśnie dlatego w poniższym artykule przedstawiliśmy podstawowe techniki i narzędzia, które będą przydatne dla osób początkujących.

Jak tworzyć efektownie grafiki artystyczne?

Sam proces tworzenia grafik to zajęcie niezwykle relaksujące i rozwijające kreatywność. Rozwijając swoje umiejętności, masz nawet szansę zarabiać na swoich pracach i dzielić swoim talentem ze światem, np. w blue.gallery. Jest to internetowa galeria rzeźby, rysunku, malarstwa i rzemiosła, która zrzesza artystów. To świetne miejsce, które pokazuje, że odpowiedni talent i zacięcie są drogą do spełniania marzeń.

Żeby się tam znaleźć, należy się rozwijać. Jak więc zacząć tworzyć grafiki artystyczne? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Ołówek i papier

Na początek to wszystko, czego potrzebujesz. Narzędzia te umożliwią Ci tworzenie rysunków. Węgiel, marker bądź pastele mogą pomóc Ci stworzyć podstawowy szkic, który będzie bazą Twojej grafiki.

Tablety graficzne

Grafiki artystyczne można tworzyć także na urządzeniach elektronicznych. Specjalne pióro umożliwia Ci tworzenie rysunku bezpośrednio na ekranie. Internetowa galeria rzeźby, malarstwa, rysunku i rzemiosła posiada w swojej ofercie grafiki wykonane w ten sposób, które robią prawdziwy „efekt wow”.

Programy do grafiki

Najbardziej popularny to oczywiście Adobe Photoshop, choć równie często wymienia się także Adobe Illustrator oraz Corel Painter. Dzięki nim stworzysz profesjonalne grafiki artystyczne. Aby jednak było to możliwe, musisz dokładnie poznać możliwości, jakie dają te programy i przede wszystkim, umieć wykorzystać je w praktyce.

Techniki malarskie

Jeśli Twojemu sercu bliższe są rysunki stworzone w sposób tradycyjny, poniżej przedstawiamy techniki malarskie, które mogą przydać Ci się podczas ich tworzenia.

  • Mokre na mokre – technika ta umożliwia mieszanie kolorów i płynne przejścia, a polega ona na malowaniu na mokrej powierzchni.
  • Glazurowanie – w tej technice nakłada się cienkie warstwy farb, nadając grafice efektu przezroczystości i głębi.
  • Impasto – w przeciwieństwie do poprzedniej techniki, tutaj nakładane są grube warstwy farby, co daje trójwymiarowy efekt.

Kolory

Aby tworzyć udane grafiki artystyczne, potrzebny jest odpowiedni dobór koloru. Zacznij od podstaw, czyli teorii koloru, np. harmonia, kontrast i temperatura kolorów.

Warstwy

Praca na warstwach możliwa jest w programach graficznych, co umożliwia modyfikowanie elementu rysunku niezależnie od siebie.

Tworzenie grafik artystycznych to kreatywny proces, który wymaga odwagi w działaniu. Nie bój się wyjść poza schemat. Wszelkie eksperymenty i odkrywanie własnego stylu są bardzo cenione w świecie artystów. Zacznij od technik, które znasz i modyfikuj je zgodnie z tym, co czujesz! Powodzenia w odkrywaniu nowych pasji!

Góra