- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Bochnia. 11 listopada w kinie będą wyświetlać, tylko polskie filmy. I to jakie!

- REKLAMA -

W związku obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przy okazji 110-tych  urodzin  polskiego kina –  (najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura”) – Miejski Dom Kultury/Kino Regis zapraszają 11 listopada br. na „Dzień Kina Polskiego”.

Widzów chcących celebrować te dwie wyjątkowe daty w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie zapraszamy na trzy pozycje filmowe, będące klasykami polskiego kina historycznego.  Bilety w symbolicznej cenie 5 zł/film.

Harmonogram projekcji 11 listopada 2018:

  1. Kościuszko pod Racławicami (1938) reż. Józef Lejtes, 92 min., godz. 16.00
  2. Szaleńcy (1928) reż. Leonard Buczkowski, 135 min., godz. 17.45
  3. Korczak (1990), reż. Andrzej Wajda, 113 min., godz. 20.15

 

Opisy filmów:

Kościuszko pod Racławicami (1938) – akcja „filmu dzieje się po drugim rozbiorze Polski. W kraju narastają nastroje antyrosyjskie. Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. Wkrótce Kościuszko przybywa do Krakowa i staje na czele insurekcji. Na tle tych historycznych wydarzeń została toczy się akcja opowieści o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj i opiekun przeznaczył innemu.Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. . . W Krakowie zbieranie funduszy na wojsko… Chłopi przygotowują się do walki… Do Krakowa przybywa Kościuszko, zostaje wybrany Naczelnikiem i składa przysięgę na rynku… Wyrusza pod Racławice… Bitwa, zwycięstwo, defilada… W te wydarzenia została wpisana opowieść o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj opiekun przeznaczył jednak innemu. Prośby porucznika nie odnoszą żadnego skutku. Tym „innym” okazuje się Kazik, przyjaciel Janka… W czasie bitwy pod Racławicami Janek zostaje ranny, ratuje go Kazik i obiecuje, że odda mu Hankę.

Szaleńcy (1928) – inny tytuł ‚My Piersza Brygada”. Film Leonarda Buczkowskiego jest produkcją unikatową w historii polskiej kinematografii. Powstał u schyłku popularności tzw. kina narodowego, którego głównym motywem była droga Polski do odzyskania niepodległości. To także jedna z ostatnich polskich produkcji niemych.

Rok 1914. Filipek, kiper z krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który „na zew wodza rzucił naukę, ażeby spełnić swój obowiązek wobec Polski”. Podczas walk student zostaje ranny, a Filipek niesie go do pobliskiego dworu. Dziedzic wypędza wprawdzie „szaleńców”, ale jego córka ukrywa rannego w swym panieńskim pokoju. Potem, gdy dwór zajmują Rosjanie, z kolei syn dziedzica ratuje rannego. Odtąd walczą wszyscy trzej razem, a Zofia, dziedzicówna, pracuje w szpitalu. Najmłodszy z trójki, Kazik, ginie. Koledzy żołnierską piosenką nad grobem żegnają poległego.

Korczak (1990) – Obraz ten jest dokumentem, w którym są pokazane prawdziwe zdarzenia z życia ludzi podczas II wojny światowej. Fabuła głównie dotyczy biografii Janusza Korczaka. W filmie zobaczć możemy autentyczne zdjęcia z getta wykonywane przez Roba Mullera. Film jest czarno-biały, dzięki czemu znakomicie pokazuje atmosferę getta.

Doktor Janusz Korczak, wybitny lekarz i pedagog, prowadzi popularne audycje radiowe. W 1936 roku dowiaduje się od swojego przełożonego, że jego program został właśnie usunięty z ramówki. Jest przekonany, że to przejaw antysemityzmu, który narasta w tym czasie w II Rzeczypospolitej. Poświęca się pracy wychowawczej – prowadzi sierociniec dla żydowskich dzieci, wykłada też na Akademii Medycznej. Kiedy wybucha II wojna światowa, staje do obrony Warszawy – pracuje jako lekarz wojskowy. Kiedy dochodzi do kapitulacji, wraca do swojego sierocińca, który wkrótce ma zostać zlikwidowany. Pierwszym krokiem ku temu jest przeniesienie go do getta…

 

Dzien Kina Polskiego

11 listopada 2018, Kino Regis, mała sala, ul. Regis 1

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Miejski Dom Kulrury/Kino Regis w Bochni.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bilety: 5 zł/film.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra