Koncert „W drodze do Niepodległej” zorganizowany w ruinach kościoła klasztornego pw. Chrystusa Zbawiciela na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu zakończył trwający kilka miesięcy projekt realizowany przez Fundację „Equinum” we współpracy z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu oraz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.
-Projekt włączył osadzonych z zakładu karnego w działania edukacyjne i artystyczne oraz przyczynił się do współpracy międzyśrodowiskowej na rzecz wydarzeń, które eksponują dziedzictwo historyczne miejsca związane z odzyskaniem niepodległości – wyjaśnia st. szer. Marcin Kalinowski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.
Praca pedagogów muzycznych z osadzonymi skupiła się na przygotowaniu programu koncertu, na który składają się opracowania pieśni Niepodległej pozyskane ze zbioru muzykaliów przechowywanych w pobliskiej „Koryznówce”.
W ramach projektu zaplanowano spotkanie tematyczne dedykowane osadzonym, którego celem było upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości widzianych w perspektywie dawnych mieszkańców i społeczności gminy Nowy Wiśnicz. Spotkanie poprowadzi Maria Serafińska-Domańska – kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.
Podczas koncertu wystąpili: członkowie zespołu wokalnego „Tolerancja”, Cracow Singers z Cracovia Divertimenti – kwartet smyczkowy. Gościem specjalnym wydarzenia był Marek Piekarczyk.
Fot. Wojtek Salamon