- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Uczniowie SOSW odwiedzili Grecję, poznawali tradycje i zwyczaje ZDJĘCIA

Fot. SOSW w Bochni
- REKLAMA -

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni realizowany jest projekt pn. „Pomóż mi zrozumieć świat” w ramach II naboru programu POWER. Na jego realizację szkoła otrzymała prawie 200 tysięcy złotych.

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” skierowany jest do uczniów szkół publicznych i niepublicznych działających w systemie oświaty, jest to projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Uczniowie SOSW bardzo bogaty program realizują w partnerstwie z młodzieżą z greckiego Gimnazjum w Leptokarii, do którego uczęszcza 140 uczniów mieszkających w Leptokarii i w Skotinie. Zgodnie z harmonogramem odbywają się zajęcia edukacyjne z młodzieżą z partnerskiej szkoły. Grupa z Polski zaprezentowała nasze miasto Bochnię i bocheńską Kopalnię Soli. Wspólnie z kolegami greckimi zwiedzili pozostałości antyczne „Mokradła Alyki Kitrous” oraz współczesny zakład gdzie odzyskuje się sól przez odparowywanie wody morskiej. Tam poznali technologię pozyskiwania, suszenia i oczyszczania soli z Morza Egejskiego. W trakcie przejazdu wzdłuż basenów solankowych mieli okazję przyglądnąć się różowym flamingom. Poznali faunę i florę bagien solnych. W programie nie mogło zabraknąć zwiedzania Aten, wizyty na Akropolu i w Muzeum Archeologicznym.

-W trakcie wycieczki do Dion poznaliśmy historię bogów greckich. Wielkie wrażenie na uczestnikach mobilności zrobiła wycieczka do Klasztorów Meteora, zwanych jednym z cudów greckich. W trakcie lekcji muzealnej w Kalambace mieli okazję poznać niełatwą sztukę pisania ikon – zapewnia Teresa Jaszczyńska, dyrektor SOSW w Bochni.

Uczniowie z Bochni wzięli udział w pochodzie z okazji dwusetnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Greków po 400-stu latach niewoli tureckiej. Maszerowali w strojach krakowskich i z biało-czerwoną flagą.

Wyjazd do Grecji był drugą wyprawą uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Bochni, pierwsza odbyła się do Rumunii na przełomie czerwca i lipca.  Oba wyjazdy to  niesamowite przeżycie dla uczniów, wspólnym tematem była sól jako element łączący Polskę, Rumunię i Grecję. Była to również okazja do poznania historii, sztuki i zabytków wszystkich partnerów projektu.

Wszyscy uczestnicy projektu, po jego zakończeniu otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz certyfikat uczestnictwa w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra