Byli wśród nich uczniowie klas o profilach: matematyczno-chemicznym, matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym, biologicznym j z j.angielskim, geograficznym z j.angielskim, a także klasy o nowym profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.
Nowy profil kształcenia powstał we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, w ramach uruchomionego w ubiegłym roku przez ten resort programu pn. „CYBER.MIL z klasą”.
Warto podkreślić, iż w całym kraju powstało tylko 16 takich klas, po jednej w każdym województwie. Aby więc zakwalifikować się do programu, szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in.: prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, realizować rozszerzony program z matematyki i informatyki lub fizyki, a także posiadać wysoką średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat.
Oprócz wiedzy ogólnej, uczniowie „cyberklasy” będą zdobywać umiejętności m.in. z historii kryptografii, podstaw algorytmiki oraz bezpieczeństwa w sieciach informatycznych oraz środowiskach chmurowych, w czym pomagać będą doświadczeni wykładowcy –mundurowi, jak również z uczelni wyższych.
Przyszli absolwenci mogą wiązać swoją przyszłość z kierunkami informatycznymi, politechnicznymi, ale również z instytucjami, które czuwają nad bezpieczeństwem cyfrowym (Biuro do Walki z Cyberprzestępczością przy Komendzie Głównej Policji, Polska Grupa Zbrojeniowa, Ministerstwo Obrony Narodowej, placówki bankowe itp.). Będą również preferowani (dodatkowe punkty) w trakcie rekrutacji na studia wojskowe.
Specjalnie z myślą o nowym profilu w szkole powstała nowoczesna pracownia informatyczna sfinansowana ze środków MON (200 tys. zł) oraz bocheńskiego Starostwa Powiatowego (50 tys. zł).
– Gratuluję dyrekcji I LO, gronu pedagogicznemu, uczniom, jak i rodzicom powstania klasy o tym profilu. Za wsparcie i przychylność dla projektu dziękuję staroście bocheńskiemu Adamowi Korcie oraz jego współpracownikom. Przy tworzeniu programu „CYBER.MIL z klasą” w resorcie obrony narodowej, z satysfakcją rekomendowałem właśnie bocheńskie I LO. Całej społeczności szkolnej życzę wielu sukcesów. Niech powstała klasa przyczyni się do znaczącego, dalszego rozwoju najstarszej bocheńskiej szkoły średniej – podkreśla poseł Stanisław Bukowiec.
W uroczystym ślubowaniu klas pierwszych wzięli udział także gospodarz powiatu starosta Adam Korta, wicestarosta Ryszard Drożdżak, dyrekcja szkoły oraz oficerowie z Regionalnego Centrum Informatycznego w Krakowie i Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Tarnowie.
Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając rzetelnie wypełniać swoje szkolne obowiązki, zachowywać godną postawę moralną i obywatelską oraz systematycznie dążyć do rozwoju osobistego.
Bzdury
15 października 2021 godzina 15:50
Raz z maseczkami siedzą a za chwilę do fotki już bez . Całkowita paranoja i bzdura bo nic to nie daje tylko szkodzi bo do czystości to im daleko.
Anonim
16 października 2021 godzina 19:03
Powiem tak, 21 wiek a robią baranów z uczniów, gdzie prawdziwi pedagodzy -pytam, gdzie rodzice ,po co te szmatki na twarzach? raz są, raz niema ,zacznij myśleć CZŁOWIEKU!!!
Anonim
16 października 2021 godzina 19:05
Dlaczego blokujecie konentarze,gdzie wolnosc słowa?