- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zdrowie

W brzeskim szpitalu diagnozują i leczą zaburzenia snu. Zobacz, jak umówić się na badanie?

- REKLAMA -

W oddziale chorób płuc diagnozowani są pierwsi pacjenci z tak zwanym Obturacyjnym Bezdechem Sennym (OBS). To choroba dotykająca sporą grupę dorosłej części społeczeństwa, bo aż  11 procent mężczyzn i ponad 3 procent kobiet.


– Nie leczona prowadzi do groźnych powikłań jak nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie, zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca. Cierpiący na OBS są odpowiedzialni za blisko 30 procent wypadków komunikacyjnych – wylicza lek. med. Agata Smołucha z oddziału chorób płuc brzeskiego szpitala.


Diagnostyka pacjentów podejrzanych o obturacyjny bezdech senny polega na ocenie funkcji układu oddechowego, krążenia i mózgu podczas snu z użyciem specjalistycznej aparatury – cała metoda określana jest jako polisomnografia.

Uzyskane wyniki poddawane są analizie i po potwierdzeniu choroby przeprowadzona jest konsultacja z doborem metody leczenia.


– Część chorych może wymagać zabiegu operacyjnego, inni mogą być leczeni zachowawczo z użyciem aparatu CPAP wspomagającego oddychanie podczas snu lub z pomocą aparatów wewnątrz ustnych zapobiegających zapadaniu gardła podczas snu – tłumaczy lek. med. Agata Smołucha.


Pacjenci, którzy kwalifikowani są do leczenia z użyciem aparatu CPAP objęci są dalszym nadzorem Poradni Chorób Płuc.


Przyjęcia do diagnostyki OBS w brzeskim szpitalu odbywają się w trybie planowym. Aby wykonać polisomnografię, pacjent ze skierowaniem musi zgłosić się do sekretariatu oddziału chorób płuc, aby ustalić termin przyjęcia.  

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra