Zdrowie

Jak przechytrzyć raka?

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasz w Tarnowie realizuje program „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”.

Nowotwory złośliwe są, po chorobach układu krążenia, drugim pod względem częstości zabójcą Polaków. Dotychczasowe trendy epidemiologiczne wskazują, że w obecnym stuleciu wysuną się na pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów w Unii Europejskiej i Polsce. „Przechytrzyć raka” to hasło przewodnie, towarzyszące od samego początku trwania Programu. Nawiązuje do tego na co musimy zwrócić uwagę aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem – zmodyfikować w kierunku prozdrowotnym dotychczasowy styl życia (wyeliminować nałóg palenia, walczyć z otyłością, nadużywaniem alkoholu, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i siedzącym trybem życia), zwiększyć świadomość objawów najczęstszych nowotworów złośliwych, a przez to pozwolić wcześnie rozpoznać raka i skutecznie go leczyć.

Program ma także na celu zwiększenie odsetka wcześnie wykrytych nowotworów w Małopolsce poprzez pobudzenie czujności onkologicznej w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych zwiększenie świadomości z korzyści płynących z uczestnictwa z programach przesiewowych i szczepieniach ochronnych oraz podniesienie poziomu wiadomości odnośnie współczesnej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Program to także spotkania edukacyjne, które przeprowadzone są w formie online.

ZAPRASZAMY zatem na OTWARTE SPOTKANIA EDUKACYJNE podczas, których ceniony lekarz onkolog wygłosi wykład związany z ogólnie pojętym problemem chorób nowotworowych „Zdążyć przed rakiem”. Podczas spotkania odbędzie się także instruktaż nauki samobadania piersi i jąder z demonstracją na fantomach. Podręczny przewodnik profilaktyczny zawierający instruktaż nauki samobadania piersi i jąder oraz ogólne informacje dotyczące chorób nowotworowych jak i prowadzonego Programu, można pobrać w formie pdf.

Podręczny przewodnik profilaktyczny dla kobiet i mężczyzn – https://lukasz.med.pl/uploads/2022/10…

Na końcu spotkania zaplanowany jest czas aktywnego uczestnictwa poprzez zadawanie pytań specjalistom. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat spotkań edukacyjnych, zadzwoń 7:30 – 14:00 pod numer telefonu 14 6315859.

TERMINY SPOTKAŃ BĘDĄ PODANE WKRÓTCE Możliwość uczestnictwa w spotkaniach poprzez link, który aktywny będzie w podanych terminach i godzinach (platforma webex):

LINK DO SPOTKANIA: https://szpitallukaszatarnow.webex.co… Serdecznie zapraszamy W czasie trwania Programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce” aktywny jest ONKOLOGICZNY TELEFON ZAUFANIA.

Masz jakiekolwiek wątpliwości i chcesz zasięgnąć porady – zadzwoń, a na pewno uzyskasz bezpłatną poradę lekarza onkologa.

Onkologiczny telefon zaufania +48 501 352 115 działa w: • poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 14:00 – 20:00 • wtorek i czwartek w godzinach od 8:00 – 14:00

Góra