Zdrowie

Bochnia. Konferencja naukowa i wystawa „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

fot. Ministerstwo Zdrowia

„Żywność i żywienie. Fakty o zagrożeniach zdrowia” to temat konferencji naukowej, która odbędzie się dziś o godz. 12 w sali MDK w Bochni. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa poświęcona znakomitemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze.

Organizatorem konferencji jest Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Główna  Biblioteka Lekarska w Warszawie. Spotkaniu towarzyszy wystawa „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”, przygotowana przez zespół Głównej Biblioteki Lekarskiej pod kierunkiem dr. Wojciecha Giermaziaka, dyrektora placówki.

Konferencja  poświęcona jest problemom zdrowotnym wynikającym z niewłaściwego sposobu żywienia oraz zagrożeniom związanym z jakością i bezpieczeństwem żywności. Podczas konferencji przedstawione zostaną następujące zagadnienia:

  • Bakteryjne choroby odzwierzęce przenoszone przez żywność
  • Żywienie w insulinooporności i cukrzycy typu 2
  • Nadwaga i otyłość wśród dzieci i młodzieży
  • Opakowania żywności a bezpieczeństwo zdrowotne
  • Bezpieczeństwo żywności w systemie ochrony zdrowia w Polsce
  • Bezpieczeństwo żywności – audyt, kontrola, ocena
  • Suplementy diety. Moda czy rzeczywista potrzeba?

Konferencja połączona jest z wernisażem wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”. Wystawa powstała z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Religi, jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca. Profesor był również senatorem oraz ministrem zdrowia w latach 2005 – 2007.

W 2008 roku odebrał z rąk śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orła Białego. Wystawa prezentuje plansze, na których wykorzystano materiały archiwalne udostępnione przez rodzinę Profesora, Fundację Rozwoju Kardiochirurgii oraz Archiwum Państwowe w Warszawie. Wystawa obrazuje życie Profesora z okresu dzieciństwa i młodości, jego działalność jako lekarza, naukowca i wykładowcy oraz jako senatora i polityka.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra