- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zapytam wprost

Jerzy Lysy: To, że w Bochni nie będzie tanich mieszkań to błąd radnych, moich koleżanek i kolegów WIDEO

- REKLAMA -

Jerzy Lysy, radny i przewodniczący Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa był gościem ZAPYTAM WPROST. Rozmawialiśmy między innymi o lokalizacji kurtyny wodnej, o tężni solankowej, planach powstania muzeum minerałów, a także o tym, dlaczego w Bochni nie powstaną tanie mieszkania dla młodych małżeństw, w ramach rządowego projektu SIM.

– Czuję się podwójnie zdziwiony, bo uważam, że jeżeli dają to należy brać. To tak , jakbym namawiał wszystkich, by nie brali 500 plus, bo jest to pomysł ekipy, tej która mi się nie podoba. Jest to błąd i nie burmistrza, ale koleżanek i kolegów radnych – mówi Jerzy Lysy.

19 komentarzy

19 Comments

 1. Jan

  26 lipca 2021 godzina 09:38

  Szkoda tego słuchać. Zawiedzione ambicje dają o sobie znać w każdym słowie. Wszystko by ten pan zrobił lepiej, szybciej, taniej a ptzy tych mieszkaniach to chyba zapomniał dlaczego radni byli przeciw? Co to znaczy: „jeżeli dają to należy brać”? Raczej chcieli zabrać za darmo grunty a GMB miała by z tego tyle co nic. Brawo Radni z PiS-u na czele z Panem Kosturkiewiczem, że nie daliście się omamić.

  • Marek

   26 lipca 2021 godzina 10:28

   Pani Janie niech pan zważy sobie głowę.

   • Anonim

    28 sierpnia 2021 godzina 17:43

    Rację ma Radny Jerzy Lysy.
    Jednakyli się mówiąc łagodnie.., że Koleżanki i Koledzy się pomylili. Radni zadziałali przeciwko Młodym Mieszkańcom Bochni na dorobku.

  • Anonim

   26 lipca 2021 godzina 21:27

   Panie Janie najwyzsza pora zmienic Rade bo juz najwyzsza pora na czele z przewodniczacym

 2. obserwator

  26 lipca 2021 godzina 12:17

  Ten facet mówi to co myśli większość mieszkańców naszego miasta. W dodatku jego ogromny dorobek inwestycyjny jako wójta gminy Bochnia świadczy, że gość jest doświadczonym praktykiem. O jakich niespełnionych ambicjach mówisz ??? Gdyby Lysy chciał, to mógłby być burmistrzem Bochni już w 1998 roku gdy jego Stowarzyszenie BiZBR wygrało wybory w mieście i zrobiło burmistrzem nikomu wtedy nie znanego Wojciecha Cholewę !!!! Za ten numer z jesieni 2018 roku Kolawiński powinien mu być wdzięczny do grobowej deski.

  • Jan

   26 lipca 2021 godzina 13:39

   Dlaczego mam nieodparte wrażenie, że „obserwator” to bohater tego wywiadu? „Ten facet” nie mówi tego co myślą mieszkańcy a z pewnością nie to co myśli większość. Mieszkańcy chcą spokoju a nie wiecznych kłótni o wszystko i wbijania szpilek czy to ma sens, czy nie ma sensu. Z tym dorobkiem inwestycyjnym też wszyscy wiedzą jak to wyglądało. Przyszły duże unijne pieniądze bez żadnych praktycznie warunków i trzeba je było przecież wykorzystać a że Gmina Bochnia dostawała o wiele wyższe dofinansowanie w procentach jak miasto, to mniej ją to kosztowało a największe inwestycje finansowali mieszkańcy z własnych kieszeni to jest wodę i kanalizację. Niektóre inwestycje były bardzo słynne. Hala w Łapanowie i namiot nad lodowiskiem. A „ten numer” to pewnie chodzi o poparcie udzielone Kolawińskiemu w II turze wyborów? Z tym się zgadzam! Gdyby nie to poparcie, Kolawiński by przegrał! Ale chyba dotarło do większości, że to był ruch na utopienie Kolawińskiego i nie dali się nabrać. Naród przekorny jest bardzo często. Pisanie zaś o Cholewie, że był nikomu nie znany jest nieprawdziwe. Był wcześniej prezesem Spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, którą wcześniej wymyślił i stworzył. Był osobą w Bochni i nie tylko w Bochni dobrze znaną i każdy o tym wie. Takie przypisywanie sobie wszystkich zasług i mówienie o kimś pogardliwie: „nikomu wtedy nieznanego” właśnie świadczy o zakompleksieniu mówiącego. Takie: „Gdyby chciał to by był”, „powinien mu być wdzięczny do grobowej deski” itp. nie świadczy o wielkości człowieka, tylko o jego małości. Ale jak widać niektórzy nigdy się nie pogodzą z utratą stanowiska i z innymi ludźmi, którzy mają własny punkt widzenia nie chcąc słuchać rozkazów. Trudno.

   • Panowie W. i K. weźcie na wstrzymanie

    26 lipca 2021 godzina 22:49

    W.Cholewa w 1998 roku był średnio znany nawet w Kopalni Soli, której był pracownikiem. Uzdrowisko wymyślił dyr.kopalni śp.Ryszard Kołdras, któremu pan Wojciech zawdzięcza stołek prezesa spółki-córki . Cholewy nie znała wcześniej nawet większość radnych z BIZBR i UW , którzy potem zgodnie z porozumieniem obu komitetów na niego zagłosowali na sesji bo taka była wtedy procedura wyborów Zarządu Miasta. Pierwsze lata jego kadencji były owocne bo robił wszystko z programu Stowarzyszenia BiZBR. W drugiej kadencji pokonał Olszewskiego , który w pierwszej był przewodniczącym Rady. Gdy się później skumali, nastąpiła seria błędów burmistrza Cholewy zakończona skandalami: sprawą Tankowni i oddania „walkowerem” dwom miejscowym biznesmenom kamienicy obok bazylika (Galeria Bocheńska). Cholewa „zasłynął ” też z załatwienia stołka szefa MPEC ówczesnemu radnemu opozycyjnego klubu AWS (Akcja Wyborcza Solidarność), który odtąd głosował razem z ekipą Cholewy. Ten radny nazywał się … Stefan Kolawiński. Ale Kolawiński z hukiem wyleciał z ciepłej posady szefa MPEC gdy burmistrzem został Kosturkiewicz.
    Minęło 15 lat i w tym roku Kolawiński – już jako burmistrz – posadził na stołku prezesa MPEC … Wojciecha Cholewę . Kółko się zamknęło…

    • Jan

     27 lipca 2021 godzina 08:44

     Jak to? To nie bohater wywiadu „załatwił stołek” w MPEC-u Panu Kolawińskiemu? Myślałem, że to on rządził i dzielił wszystkim, Pan Cholewa taki samowolny był? Tankownia zdaje się umorzona, a kamienica wybudowana od nowa zdobi zamiast straszyć Bochnię. Co do innych faktów to Pan Cholewa na przełomie 1994 – 1995 tworzył podstawy formalno-prawne Spółki Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, a od 1 października 1995 roku został pierwszym Prezesem Zarządu. Już w roku 1997 pełnił funkcję Dyrektora Przedstawicielstw Regionalnych w firmie Leasing Management w Krakowie, a potem Dyrektora Oddziału Centrali Krakowskiej. W 1998 nie był pracownikiem Kopalni… Rzeczywiście Pan Kosturkiewicz usunął Pana Kolawińskiego z szefowania MPEC-owi i posadził na stołku PiS-owca. To coś dziwnego przy partyjnym głodzie stanowisk? Różnica jest taka, że ten namaszczony przez PiS prezes utrzymał się przez dwie kadencje Pana Kolawińskiego, a nawet trochę dłużej. A to, że prezesem MPEC-u został Pan Cholewa nie jest niczym dziwnym, choć oczywiście musi być okraszone domysłami typu rączka rączkę myje… Niektórym po prostu się w ciasnych głowach nie mieści i nie zmieści, że można kogoś posadzić na stołek z racji jego kompetencji bez podtekstów. Ale przecież trzeba dyskredytować niepokornych, którzy zrozumieli metody działania swojego niegdysiejszego kolegi i przestali je akceptować. Tak więc trzeba im przykleić łatkę wyforowanych nieudaczników, nikomu nieznanych i niekompetentnych osób, które wszystko robią żeby wyrabiać sobie, rodzinie i znajomym układy. To bardzo ciekawe jest, że z jednej strony czynione są próby dyskredytacji niepokornych osób, a z drugiej przykleja im się łaty nieprzeciętnych cwaniaków, którzy na każdym swoim działaniu chcą jakiś przekręt zrobić i oczywiście rodzinę i znajomych ustawić. Trzeba to więc zgłosić w ramach obywatelskiej postawy do organów nadzorczych i ścigania, a że nic z tego nigdy nie wychodzi to nic. To po krótce tak wygląda bez otoczki podejrzliwości i pomówień. Przypomniałem sobie jeszcze o jednej W I E L K I E J inwestycji z czasów przed Panem Bzdekiem. To hotel Florian, wręcz perełka świadcząca o niesamowitym talencie w prognozowaniu przyszłości i najlepszym z możliwych lokowaniu pieniędzy podatników.

     • do Jana zwanego Wojciechem

      27 lipca 2021 godzina 09:41

      ten budynek po hotelu Florian były wójt kupił za zgodą całej rady gminy .
      obiekt wraz z działką ( pół hektara terenów budowlanych !) jest własnością gminy . można go przerobić, zaadaptować lub sprzedać. nawet nieprzychylni radni wiejscy przyznają że nikt nie próbował ich wpuścić w maliny. powódź przeszkodziła panu wójtowi JLL aby zrobić tam nowy Urząd Gminy.
      a jak nazwiesz Janie- Wojciechu burmistrza Stefana, który wnioskował do radnych miejskich aby zgodzili się mu na bezsensowny zakup mniejszościowych udziałów w kamienicy Szewska 1 (arkady). dopiero po awanturze z radnymi wycofał się rakiem z tej śmierdzącej transakcji.
      natomiast kamienica przy Bazylice ( obecnie Galeria Bocheńska) 15 lat temu miała być przedmiotem sprawy sądowej o zasiedzenie przez miasto Bochnia ale burmistrz W.Ch. samowolnie(!) wycofał samorządowy wniosek z sądu. a potem kazał BZUKowi wydać biznesmenom kamienicę w całości chociaż nabyli w Izraelu prawo spadkowe tylko do niewielkiej(!) części kamienicy. nawet ówczesny przewodniczący rady miejskiej pan doktor N. był tym zbulwersowany i podpisał się pod zawiadomieniem do CBA . ale CBA dopiero się tworzyła. przewodniczącą wydziału cywilnego w sądzie w Bochni w którym przez kilka miesięcy leżał wniosek o zasiedzenie była…żona jednego z biznesmentów, ktorzy przekonali ówczesnego burmistrza W aby wycofał wniosek o zasiedzenie. oficjalnie były obiecanki że ci biznesmeni sfinansują dla Bochni jakieś inwestycje ale nie wywiązali się z tych obiecanek nawet w połowie.
      DLA BOCHNI POTRZEBNA JEST KOMISJA TAKA JAK W WARSZAWIE KOMISJA MIN.JAKIEGO , która wyłapuje skandaliczne przypadki przejmowania pożydowskich kamienic.

 3. Zniesmaczony

  26 lipca 2021 godzina 14:35

  ,, Za ten numer z jesieni 2018 roku Kolawiński powinien mu być wdzięczny do grobowej deski.”
  A mieszkańcy oficjalnie dowiedzieli się o tym numerze ( końcówka wywiadu )i aż mną zatrzęsło . Mam mieszane uczucia takiej postawy , a przez to straciłem prawdopodobnie zaufanie, czym ten Pan z tak dużym dorobkiem zawodowym się kieruje ?.

 4. Waldus

  26 lipca 2021 godzina 15:20

  Pewnie Pan Jerzy Lysy o tym dobrze wie, ale o tym nie mowi – glowna przyczyna drogich mieszkan sa niskie stopy procentowe i latwy dostep do kredytu. Poza tym Pan Jerzy to jeden z bardziej rozgarnietych Bochniakow. Dziekuje za uwage i pozdrawiam.

 5. Zenon

  26 lipca 2021 godzina 16:28

  wypowiedzi radnego Lysego jak zawsze trafne i z dużym poczuciem humoru. Fajnie ze choć jeden radny potrafi głośno i wyraźnie wyrazić swoją opinie

 6. do Zniesmaczonego

  26 lipca 2021 godzina 20:45

  Kiedyś słyszałem od znajomych Lysego , że w 2018 r przez kilka tygodni słysząc nazwiska obydwu wcześniej zgłoszonych kandydatów : pierwszego z BdB i drugiego z PiS pan Jerzy Leon skomentował, że znowu Bochnia ma wybór pomiędzy przysłowiową dżumą a cholerą (był jeszcze drobny katar czyli młody człowiek z partii Korwina Mikkego). Podobno dlatego w ostatniej chwili Pan Lysy wystartował i bez większej kampanii zdobył 20% głosów. Najważniejsze było że przed 2-gą runą wyborów ostentacyjnie poparł Pana Kolawińskiego , przegrywającego po 1-szej rundzie aż 1000 głosami z kandydatem PiS Panem Kokoszką. Widocznie większość z 2,5 tys wyborców Jerzego Leona uległa tej namowie bo Kolawiński sensacyjnie wygrał drugą rundę 135 głosami. Nic dziwnego, że od 3 Lat Lysy jest głównym krytykiem Stefka, bo musi za niego świecić oczami. Słyszałem jak na sesji mówił, że Kolawiński od poczatku kadencji robi wszystko aby go przekonać, że 3 lata temu z tym poparciem dotychczasowego burmistrza zrobił duży błąd .

  • Romek

   27 lipca 2021 godzina 13:42

   I znowu ta bajka o przekazaniu głosów. Co ty koleś myślisz, że wszyscy sklerozę mają i nie pamiętają jak skakał do Kolawińskiego o wszystko jako wójt? „Poparcie Lysego” miało tylko i wyłącznie utopienie Kolawińskiego na celu. Taki pocałunek śmierci. Głosów też nie miał tyle ile podajesz tylko 2 451 to jest 19.14%. Poza tym jak brać to na poważnie? Lysy w swojej deklaracji poparcia pisał: „Deklaruję, że jako radny miasta będę mu pomagał w realizacji naszych wspólnych celów.” Jakiś choć jeden wspólny cel wymienisz? No nie ma! Wszystko źle robione i niepotrzebnie. Dobrze, że był wybór między dżumą a cholerą bo z tyłu czaił się aids ze swoim obciachowym wynikiem 19,14% co po 19 latach wójtowania i 4 latach na stołku z-cy było żenujące. Najpierw baty w wyborach na wójta, później dziwna lista do samorządu złożona po części z rodziny, po części ze znajomków, no i pogrom w wyborach na burmistrza. Sukces za sukcesem!!! Pisze tam jakiś „do Jana…” o Florianie, że powódź, że wszyscy radni się zgodzili. No i co z tego? Zalało Floriana? Sprzedać się go z powrotem nie dało? CBA wtedy dopiero się tworzyło??? A teraz też nie działa CBA, Prokuratura i wszyscy inni, czy po prostu donosy są tak miałkie, że nie ma się czym zająć? Dziękuję za takie budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

   • bratek

    28 lipca 2021 godzina 11:33

    Romek, przeczytaj sobie wypowiedź szefa bocheńskiego PIS o nazwisku Sobas, w rok po wyborach . On wyraźnie powiedział że Kokoszka przegrał 2-gą rundę bo J.Lysy publicznie poparł S.Kolawińskiego ! Po prostu facet bardziej nie lubi kaczorów niż nieudaczników.
    https://gazetakrakowska.pl/ireneusz-sobas-odpowiada-na-wywiad-z-jerzym-lysym-sa-jakies-granice-obludy/ar/c1-14228401
    Wbrew temu co napisałeś, z opiniami Jerzego Leona liczy się bardzo dużo mieszkańców Bochni. Na sesjach i komisjach nie tylko punktuje ekipę Kolawińskiego ale pokazuje jak należy rozwiązać problem. Wszyscy wiedzą, że gość zna się na rzeczy – tak jak było napisane na jego banerach wyborczych

    • Romek

     28 lipca 2021 godzina 13:48

     Ty mi nie pisz bratek o tym co ściemniał Sobas żeby uratowac swoje cztery litery, bo on był odpowiedzialny za kampanię, tylko mi odpowiedz na pytanie jakie to też są wyniki deklaracji Lysego: „Deklaruję, że jako radny miasta będę mu pomagał w realizacji naszych wspólnych celów”? No i dawaj te rozwiązania proponowane, tylko konkretnie z zapleczem finansowym a nie zróbcie to, kupcie tamto.

     • podatnik

      28 lipca 2021 godzina 20:54

      Ja obejrzałem sesje Rady Miasta od ubiegłego roku, Radny Lysy dwa albo trzy razy prosił burmistrza aby nie wydawać aż 4 milionow zł na remont baraku po kuźni na Plantach . Podawał aby skorzystano ze sposobu w jaki 2 biznesmeni odbudowali zburzoną za zgoda konserwatora zabytkową kamienice przy Pl. sw. Kingi – tam gdzie teraz jest Galeria Boch.. Należało zrobić inwentaryzacje , zburzyć i odbudować obiekt wg pierwotnej formy ale z nowa funkcją . To mozna było zrobić za 2,5 mln złotowych ! Ale dla tego burmistrza i jego ekipy wydać 1 milion zł mniej lub 1 milion wiecej to żaden problem. To nie sa jego prywatne pieniadze lecz publiczne wiec lekka ręka mozna szastać ? Nie ma na to zgody bochenskich podatników !

 7. Henryk

  27 lipca 2021 godzina 06:25

  Radny Jerzy Jak zawsze bardzo inteligentnie i z duża dawka humoru wiec miło sie go słucha. A ze do tego jeszcze mowi otwarcie to co sądzi spora cześć mieszkańców tylko z różnych względów boi sie o tym głośno mówić to tym bardziej mu kibicuje.

 8. internauta

  07 sierpnia 2021 godzina 22:43

  A ja znalazłem cos takiego w internecie. Przeczytajcie sobie i obejrzyjcie zdjecia z pływalni zaprojektowanej przez Pana Lyego w…. Mikołowie. Ten fajny projekt został zrealizowany a Wojewoda Śląski docenił go wyróżnieniem .
  Opinie radnego Jerzego Leona w sprawach budowlanych i urbanistycznych sa wiec opiniami merytorycznymi prawdziwego fachowca.
  https://npp.slaskie.pl/vote/content/edition_3_project_57

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra